Teotihuacan

teotihuacan piramida ksiezyca pyramid moon meksyk mexico
Piramida Księżyca, najstarsza z piramid Teotihuacan. Widok ze szczytu piramidy Słońca (fot: P.A. Trześniowski 2010)
Mezoameryka, Teotihuacan, Meksyk, cywilizacje, Piramida Słońca, Piramida Księżyca, Piramida Pierzastego Węża, Cytadela, Miccoatli
teotihuacan piramidy piramida słońca księżyca pyramid of the sun moon meksyk mexico
Teotihuacan, widok na piramidy Słońca i Księżyca (fot: P.A. Trześniowski 2024)

Teotihuacan, najpotężniejsze z miast Mezoameryki, pozostaje nadal tajemniczym miejscem. Naukowcy po dziś dzień nie wiedzą, jakim językiem tam mówiono, a teotihuacańskie glify pozostają nieme. W ten sposób jedyne źródła historyczne odnoszące do przeszłości miasta to inskrypcje pochodzące z Nizin Majów. Majowie nazywali je Ho’ Noh Witz (Pięć Gór) albo Puj (Miejsce Trzcin). W okresie apogeum Teotihuacan mogło zamieszkiwać nawet 200 tys. osób.

Teotihuacan figurki figurines
Figurki przedstawiające Teotihuańczyków. Ekspozycja Narodowego Muzeum Antropologii w Meksyku (fot: P.A. Trześniowski 2024)

Aleja Umarłych – Miccoatli

teotihuacan piramida księżyca pyramid of the moon meksyk mexico
Piramida Księżyca i Miccoatli w Teotihuacan (fot: P.A. Trześniowski 2024)

Odwiedzającym Teotihuacan miasto kojarzy się zwykle z dwiema ogromnymi piramidami: Słońca i Księżyca oraz niegdyś ponadpięciokilometrowej długości drogą, centralną arterią miasta nazwaną przez Azteków Aleją Umarłych – Miccoatli. Aztekowie odkryli ruiny miasta w XII-XIII w. n.e. i uczynili je w swojej mitologii miejscem narodzin bogów. Na Aztekach, społeczności nomadów z północnoamerykańskiego stanu Utah, Miccoatli musiała wywrzeć niesamowite wrażenie. Wzięli oni ciągnące się wzdłuż ogromnej drogi platformy za grobowce dawnych władców, stąd nazwa, jaką jej nadali.

teotihuacan micoatli meksyk mexico
Droga Umarłych – Micoatli w Teotihuacan, nazwana w ten sposób przez Azteków
(fot: P.A. Trześniowski 2010)

Główna aleja Teotihuacan jest zorientowana zgodnie z majańską północą, odchyloną o 15 stopni i 5 minut od kierunku geograficznej północy (tzw. mezoamerykańskie odchylenie). W układzie urbanistycznym Teotihuacan, poza ciągnącą się kilometrami Miccoatli, uwagę zwraca prostokątna siatka ulic i budynków. To rozwiązanie nie jest spotykane nigdzie indziej w Mezoameryce.

teotihuacan micoatli piramidy slonca ksiezyca meksyk mexico
Piramida Słońca i Micoatli, widok ze szczytu piramidy Księżyca, Teotihuacan, Meksyk
(fot: P.A. Trześniowski 2010)

Wielkie Piramidy Teotihuacan

teotihuacan piramidy piramida słońca księżyca pyramid of the sun moon meksyk mexico
Wielkie piramidy Słońca i Księżyca w Teotihuacan (fot: P.A. Trześniowski 2024)

Wielkie piramidy Teotihuacan, znane obecnie jako: Piramida Słońca i Piramida Księżyca zostały wzniesione kilkuetapowo w krótkim okresie, od 100 r. n.e. Ich współczesne nazwy również nadane zostały im przez Azteków.

teotihuacan piramidy piramida słońca księżyca pyramid of the sun moon meksyk mexico
Teotihuacan, piramidy Słońca i Księżyca (fot: P.A. Trześniowski 2024)

Piramida Słońca w Teotihuacan

teotihuacan piramida słońca pyramid of the sun meksyk mexico
Wielka Piramida Słońca w Teotihuacan z ludźmi dla porównania rozmiaru (fot: P.A. Trześniowski 2024)

Piramida Słońca jest zorientowana tak, by jej główna fasada celowała w zachód Słońca w dniach 12 sierpnia oraz 29 kwietnia. Daty te dzielą rok na okresy po 105 i 260 dni. 260 dni to cykl rytualnego kalendarza Mezoameryki, zwanego przez Majów tzolk’in. Data 12 sierpnia leży blisko początku obecnej wersji świata zgodnie z Długą Rachubą (według najbardziej popularnych korelacji: 11 lub 13 sierpnia 3114 p.n.e.).

teotihuacan piramida słońca pyramid of the sun meksyk mexico
Wielka Piramida Słońca w Teotihuacan od strony północno-wschodniej (fot: P.A. Trześniowski 2024)

Kilka słów o rekordach piramid

teotihuacan piramida słońca pyramid of the sun meksyk mexico
Piramida Słońca w Teotihuacan (fot: P.A. Trześniowski 2024)

Piramida Słońca ma wymiary około 225 metrów przy podstawie oraz obecnie około 65-75 m wysokości (różne źródła podają sprzeczne informacje na ten temat). W przeszłości na jej szczycie musiała znajdować się świątynia. Jest jedną z największych, ale raczej nie największą piramidą w Mezoameryce. Starsza od niej piramida La Danta w El Mirador (Peten, Gwatemala) ma dzisiaj pewne 72 m wysokości, a w przeszłości ne jej szczycie również musiała znajdować się świątynia. La Danta jest też bardziej masywna do Piramidy Słońca w Teotihuacan. Najbardziej masywną piramidą Mezoameryki jest natomiast wielka piramida w Cholula.

teotihuacan piramida słońca pyramid of the sun meksyk mexico
Wielka Piramida Słońca w Teotihuacan (fot: P.A. Trześniowski 2024)

Piramida Księżyca w Teotihuacan

teotihuacan piramida księżyca pyramid of the moon meksyk mexico
Piramida Księżyca w Teotihuacan (fot: P.A. Trześniowski 2024)

Piramida Księżyca zbudowana została na samym szczycie Miccoatli z łańcuchem Cerro Gordo (Tenan) w tle, którą prawdopodobnie naśladuje kształtem. Ma 147 m długości przy podstawie na osi wschód-zachód i 130 m na linii północ-południe. Wysokość 43 m jest wynikiem siedmiu faz rozbudowy. Jej pierwsza faza, pochodząca z około 100 r. p.n.e. była najstarszą piramidą w Teotihuacan (nie jest, jak chciałaby polska wikipedia, jedną z najstarszych piramid Mezoameryki). Miała ona wtedy ledwie około 23,5 m długości przy podstawie i nieco inną orientację, ale od początku reprezentowała wczesną architekturę talud-tablero. Najmłodsza faza pochodzi z około 400 r. n.e.

teotihuacan piramida księżyca pyramid of the moon meksyk mexico
Piramida Księżyca w Teotihuacan (fot: P.A. Trześniowski 2024)

Piramida Księżyca była przekopywana przez archeologów w latach 1990. oraz 2000. W trzewiach piramidy odkryto masowe depozyty ofiarne, głównie w formie licznych szczątek ludzkich i zwierzęcych, głównie pum, jaguarów oraz ptaków drapieżnych. Analiza szczątek pozwala wnioskować, że większość zwierząt była długo trzymana w niewoli przed wykorzystaniem ich jako ofiary. Niektóre były preparowane i prawdopodobnie trzymane jako ozdoby. Wśród przedmiotów wyróźniają się ostrza z obsydianu o płomiennym, pofalowanym kształcie z rękojeściami w kształcie głów węży oraz figurki z obsydianu i jadeitu o charakterystycznie spłaszczonych głowach na teotihuakańską modłę.

teotihuacan piramida ksiezyca pyramid moon meksyk mexico
Piramida Księżyca, Widok ze szczytu piramidy Słońca (fot: P.A. Trześniowski 2010)

Cytadela Teotihuacan

teotihuacan cytadela ciudadela meksyk mexico
Cytadela w Teotihuacan. Piramida Pierzastego Węża to centralna lecz niewielka pod względem rozmiaru część kompleksu, Cały ten plac w porze deszczowej mógł być zalewany przed wodę, z której wystawała piramida jako góra stworzenia (fot: P.A. Trześniowski 2024)

Najbardziej charakterystycznym kompleksem architektonicznym Teotihuacan jest jednak Cytadela, często prezentowana na zdjęciach dzięki groteskowym podobiznom węży, umieszczonych na elewacjach znajdującej się tam piramidy, trzeciej pod względem wielkości w mieście. Cytadela to architektoniczny kompleks o boku 400 m, z niezwykle charakterystyczną piramidą w swej zachodniej części, wzniesioną z andezytowych bloków. Na jej wewnętrznym placu zmieściłoby się spokojnie sto tysięcy ludzi.

teotihuacan ciudadela cytadela model
Model Cytadeli, Teotihuacan (Meksyk). Warto zwrócić uwagę, że trzy platformy znajdujące się za plecami Piramidy Pierzastego Węża układają sie wraz z nią w grupę E (fot: P.A. Trześniowski 2023)

Cytadela wnosiła nową jakość w architektonicznym i kosmologicznym spektrum Teotihuacan. By ją wznieść zrównano z ziemią znajdujące się tam wcześniej budowle (Cowgill 2015:158,173-198,203; Sugiyama 1989:90). Wcześniej znajdowały się tu m.in. piramida i wielkie boisko o długości 137 m. Wyniki badań archeologicznych sugerują, że wzniesiono ją w latach 250-300 n.e., we wczesnej fazie Tamimilolpa (170-350 n.e.). Do terminacji Cytadeli musiało dojść z kolei w latach 350-450 n.e., wcześniej we wczesnej fazie Xolalpan (350-550 n.e.) (Murakami & Garcia-Des Lauriers 2021).

teotihuacan cytadela ciudadela meksyk mexico
Piramida Pierzastego Węża w centrum Cytadeli i wybudowana w jej przedniej części adosada, która po rytualnym zamknięciu świątyni musiała ją zasłaniać przed widokiem od strony Miccoatli (fot: P.A. Trześniowski 2024)

Świątynia Pierzastego Węża

teotihuacan ciudadela cytadela piramida pierzastego weza pyramid
Piramida Pierzastego Węża na Cytadeli w Teotihuacan – widok od zachodu, gdzie zachowały się podobizny Wojennych i Pierzastych Węży (fot: P.A. Trześniowski 2010)

Świątynia Pierzastego Węża była jedną z pierwszych teotihuacańskich budowli w pełnym stylu talud-tablero. Jatz’oom Kuy (Sowa Miotacz Oszczepów), który najprawdopodobniej sponsorował entradę z 378 r. n.e. na Nizinach Majów, wszedł na tron w 374 r. n.e. i tytułował się czwartym władcą Teotihuacan, co wiemy z inskrypcji na tzw. Marcadorze w Tikal. Był on najwyraźniej czwartym władcą dynastii, która pobudowała Cytadelę około 250-300 n.e. (Guenter 2002:14; Laporte 2004:215; Murakami & Garcia-Des Lauriers 2021), lub jeszcze około 220 r. n.e. (Gómez-Chávez et al. 2017:546).

teotihuacan quetzalcoatl ciudadela cytadela
Pierzasty Wąż na Piramidzie Pierzastego Węża, Teotihuacan (Meksyk), Cytadela
(fot: P.A. Trześniowski 2010)

Piramida Pierzastego Węża, trzecia pod względem wielkości w Teotihuacan, ma wymiary zaledwie 65 x 65 x 20 m, ale do budowy całej Cytadeli użyto więcej materiału niż na ogromną Piramidę Księżyca. Elewację Piramidy Pierzastego Węża pokrywają dobrze zachowane podobizny Pierzastych Węży oraz Wojennych Węży Teotihuacan.

teotihuacan war serpent ciudadela cytadela
Wojenny Wąż na Piramidzie Pierzastego Węża, Teotihuacan (Meksyk), Cytadela
(fot: P.A. Trześniowski 2010)

Na wiecznej służbie Teotihuacan…

Teotihuacan szkieletu ofiary skeletons offerings
Szkielety ofiar złożonych pod Piramidą Pierzastego Węża z naszyjnikami z ludzkich szczęk (fot: P.A. Trześniowski 2024)

W trzewiach Piramidy Pierzastego Węża znaleziono szczątki około dwustu ofiar, przeważnie zdrowych i dobrze ubranych mężczyzn z rękoma związanymi na plecach. Niektórzy z nich mieli inkrustowane zęby i modnie deformowane  czaszki.

Teotihuacan szkieletu ofiary skeletons offerings
Szkielety ofiar złożonych pod Piramidą Pierzastego Węża z naszyjnikami z ludzkich szczęk (fot: P.A. Trześniowski 2024)

Cowgill uważa, że byli to żołnierze elitarnej gwardii, zaciągniętej, niczym Waregowie, gdzieś daleko poza Teotihuacan. Być może wszyscy zostali pochowani żywcem. Makabrycznym składnikiem image’u gwardzistów są naszyjniki z ludzkich szczęk, imitowanych i prawdziwych. Niektóre z ofiar złożonych na terenie pozostałej części Cytadeli pochodziły dla odmiany z miasta.

Model 3D elewacji Świątyni Pierzastego Węża, będącej najważniejszą strukturą Cytadeli w Teotihuacan

Tunel pod Cytadelą

W 2003 r. w wyniku potężnej ulewy odsłoniło się po środku Cytadeli wejście do szybu o średnicy ~83 cm, który na głębokości 12-17 metrów zamienia się w poziomy tunel. Tunel ten prowadzi pod poprzedniczkę Piramidy Pierzastego Węża, ciągnąc się na tej głębokości przez jakieś 120 metrów. W przeciwiestwie od systemu korytarzy pod Piramidą Słońca, który powstał bazując na naturalnej jaskini, tunel pod Cytadelą wydaje się całkowicie sztuczny. Ściany tunelu Cytadeli pokryte były błyszczącymi minerałami, jak piryt, hematyt i magnetyt (Gómez-Chávez et al. 2017).

National Institute of Anthropology and History (INAH)

Do roku 2017, w ramach projektu Tlalocan, w tunelu pod Cytadelą znaleziono liczne wota ofiarne (około 65 tys. artefaktów, w tym ceramika, maski zdobione zielonymi minerałami, jak jadeit i serpentynit, czy kryształem górskim, muszle, ostrza z obsydianu, artefakty z muszli, jadeitu, malachitu, argilitu, amazonitu, serpentynitu, turkusu, obsydianu, pirytu i kryształów górskich, gumowe piłki do pok-ta-pok, 400 metalowych kul i około 4 tys. artefaktów z drewna), część z nich była rytualnie niszczona, inne starannie układane (Gómez-Chávez et al. 2017).

National Institute of Anthropology and History (INAH)

Z wizytą w zaświatach

Oczywistą funkcją tunelu pod Cytaledą było stworzenie możliwości odbywania regularnych wizyt w zaświatach. Wraz ze zbliżaniem się do piramidy głębokość tunelu się obniża. W efekcie jego spąg przechodzi poniżej lustra wód gruntowych. Trudno jest sobie wyobrazić lepszą scenerię dla portalu w zaświaty, niż lustro wody, które znajduje się po ziemią, w tunelu, którego ściany błyszczą od mineralnych iskier (Trześniowski 2023).

Teotihuacan figurki figurines
Figurki przedstawiające Teotihuańczyków. Ekspozycja Narodowego Muzeum Antropologii w Meksyku (fot: P.A. Trześniowski 2024)

Badania archeologiczne wskazują, że tunel pod Cytadelą był używany już około 100 r. n.e. i dwukrotnie pieczętowany. Po raz pierwszy około 170-200 r. n.e. pod koniec fazy Miccaotli, a więc jeszcze przed wzniesieniem samej Cytadeli oraz Piramidy Pierzastego Węża. Zaczopowano go murem trzymetrowej grubości. Komory znajdujące się pod piramidą, na samym końcu tunelu zawierają natomiast materiał z okresu 400-534 n.e., z późnej fazy Xolalpan (Gómez-Chávez et al. 2017). Tunel za drugim razem został zasypany mieszaniną ziemi i kamieni.

teotihuacan cytadela ciudadela meksyk mexico
Piramida Pierzastego Węża i wybudowana w jej przedniej części adosada, która po rytualnym zamknięciu świątyni musiała ją zasłaniać przed widokiem od strony Miccoatli. Biały namiot przed adosadą skrywa z kolei szyb jaskini, która ciągnie się z tego miejsca aż pod piramidę (fot: P.A. Trześniowski 2024)

Kopie Cytadeli Teotihuacan w Mezoameryce

Przez długie lata uważano, że jedyna kopia Cytadeli znajduje się w Chingu (Tula, Hidalgo). Inne kopie Cytadeli odnaleziono jednak w: San Bartolo Aguacaliente, El Tepozán, Cañada de la Virgen i Peralta (Sugiura et al. 2021)). Kopię cytadeli znaleziono również za pomocą LiDARu w Tikal, na południe od Mundo Perdido. Kompleks ten posiada podobną orientację jak Cytadela Teotihuacan, która różni się od położonego na północ Mundo Perdido.

teotihuacan ciudadela cytadela piramida pierzastego weza pyramid model
Model Piramidy Pierzastego Węża, Teotihuacan (Meksyk), Cytadela
(fot: P.A. Trześniowski 2023)

Pałac Quetzalpapalotl

teotihuacan quetzalpapalotl pałac palace meksyk mexico
Dziedziniec pałacu Quetzalpapalotl w Teotihuacan (fot: P.A. Trześniowski 2024)

Pałac Quetzalpapalotl (Palacio de Quetzalpapálotl) słynie ze wspaniale zachowanego reliefu. Kompleks architektoniczny przylega do wielkiego placu przed Piramidą Księżyca i do Miccoatli. Zachowana część pałacu została zbudowana w fazie Xolalpan, około 450-500 n.e. Pałac został zrekonstruowany w latach 2009-2011.

teotihuacan quetzalpapalotl pałac palace meksyk mexico
Zdobienia na dziedzińcu pałacu Quetzalpapalotl w Teotihuacan (fot: P.A. Trześniowski 2024)

Chronologia Teotihuacan

teotihuacan piramida księżyca pyramid of the moon meksyk mexico
Piramida Księżyca i Miccoatli w Teotihuacan (fot: P.A. Trześniowski 2024)

Linia czasowa Teotihuacan jest późna i dosyć krótka, jak na chronologię Mezoameryki. Tym bardziej zadziwiający jest fenomen tego potężnego miasta. Archeologiczna historia miasta zaczęła się dopiero pod koniec epoki późnopreklasycznej, kiedy po kulturach OImeków pozostały w Mezoameryce już jedynie wspomnienia, na Nizinach Majów kwitła preklasyczna cywilizacja, a w Niecce Mirador-Calakmul piętrzyły się wielkie piramidy triadyczne.

teotihuacan piramida słońca pyramid of the sun meksyk mexico miccoatli
Piramida Słońca i Cytadela w tle w Teotihuacan. Po prawej stronie Miccoatli (fot: P.A. Trześniowski 2024)

Teotihuacan wywierało przez czterysta lat ogromny wpływ na Niziny Majów, którego najbardziej spektakularnym przejawem była entrada 378 r. n.e., a następnie zgasło nagle w niezrozumiały sposób około 550 r. n.e. Archeolodzy znaleźli tutaj ślady rozległego pożaru, jaki miał miejsce około 575 r. n.e. (Saint-Charles Zetina & Fenglio Limon 2021). Upadkiem tego miasta kończy się w Mezoameryce epoka wczesnoklasyczna.

Aztec1150-1500 n.e.
Mazapan900-1150 n.e.
Coyotlatelco650-850 n.e.
Metepec550-650 n.e.
Xolalpan350-550 n.e.
Tlamimilolpa200-350 n.e.
Miccaotli125-200 n.e.
Tzacuali1-125 n.e.
Patlachique100-1 p.n.e.
teotihuacan piramidy piramida słońca księżyca pyramid of the sun moon meksyk mexico
Wielkie piramidy Księżyca i Słońca w Teotihuacan (fot: P.A. Trześniowski 2024)

Wpływy Teaotihuacan na odległy świat Majów

Ponieważ teotihuacańskie glify pozostają nieme dla epigrafików, jedyne informacje co do imion i nazw dotyczących Teotihuacan pochodzą z inskrypcji zapisanych w roszyfrowanym od kilku dekad piśmie Majów. Z Tikal znamy więc imię Jatz’oom Kuy czwartego władcy z dynastii, która wybudowała Cytadelę Teotihuacan. Jego żona lub matka prawdopodobnie pochodziła z Tikal. Jatz’oom Kuy (Sowa Miotacz Oszczepów) podbił centralne Niziny Majów wysyłając tam swego hetmana o imieniu Sihyaj K’ahk’. Sihyaj K’ahk’ (Zrodzony W Ogniu) został kaloomte’ władcą władców, osadzając nowe dynastie na tronach kilkudziesięciu miast, jak np. Uxwitik’ (Copan).

Kolejnym władcą Teotihuacan znanym z majańskich glifów był Tajom U K’ab Tuun, który musiał należeć do dynastii, jaka spaliła i zabudowała Cytadelę, otwierając ponownie jaskinie pod wielką Piramidą Słońca. Tajom U K’ab Tuun pojawia się na początku VI stulecia n.e. w inskrypcjach z Uxwitik’ (Copan) w dzisiejszym Hondurasie i Yo’k’ib (Piedras Negras) w zachodnim Peten, w Gwatemali.

Tajemniczy upadek Teotihuacan

teotihuacan piramida słońca pyramid of the sun meksyk mexico
Piramida Słońca w Teotihuacan o świcie (fot: P.A. Trześniowski 2024)

Joel Gunn próbuje wiązać upadek wielkiej stolicy z efektami małego zlodowacenia w Mezoameryce, które rozpoczęło się około 536 r. n.e. (Late Antique Little Ice Age – LALIA 536-660 n.e.). Zwraca uwagę na wyniki badań archeologicznych w kompleksie pałacowym Xalla (55 tys. m2 powierzchni), położonym na przekątnej od wielkiej Piramidy Słońca w stronę Piramidy Księżyca.

Teotihuacan Pierzasty Wąż Kukulkan Quetzalcoatl
Pierzasty Wąż z Teotihuacan, fragment fresku, ekspozycja Narodowego Muzeum Antropologii w Meksyku (fot: P.A. Trześniowski 2024)

Znaleziono tam pogruchotaną figurę jednego z teotihuacańskich bogów, zaś sam pałac został spalony. Jego zdaniem arystokracja musiała porzucić miasto w latach 536-570 n.e. Jednym z powodów, który doprowadził do tej sytuacji mogła być susza najgorsza od 4500 lat. Spowodowała ona znaczny spadek poziomu wody w jeziorach. Trwał on przez kolejne pół tysiąca lat.

Fale grawitacyjne upadku Teotihuacan na Nizinach Majów

Kaanul
Kaanul – Dynastia Węża z Dzibanche i Calakmul – niekwestionowany hegemon świata Majów w latach 562-695 n.e.

Upadek Teotihuacan niósł poważne konsekwencje geopolityczne dla całej Mezoameryki, jednak najszczególniej musiał być odzczuwany na Nizinach Majów, których politykę kształtowano z Teotihuacan na długo przed entradą Sihyaj K’ahk’a w 378 r. n.e. Co najmnej od czasów rebelii Yax Ehb’ Xooka w Yax Mutul (Tikal) około 150 n.e., czy Bitwy Na Schodach El Tigre około 300 n.e. w konsekwentnie osłabianym Chi Cha’ (El Mirador). Wpływy Teotihuacan w świecie Majów najłatwiej dostrzec w architekturze, czy to wczesnoklasycznych piramid w stylu talud-tablero na Mundo Perdido w Tikal, na Nizinach Majów, czy piramid Kaminaljuyu na Wyżynach.

Zachodnie Niziny Majów

yaxchilan meksyk chiapas usumacinta ruiny majów maya ruins mexico structure 19
Świątynia 19 w Yaxchilan, Usumacinta, Meksyk (fot: P.A. Trześniowski 2022)

W 539 r. n.e. na 70 lat urwał się zapis epigraficzny w związanym z ówczesnym reżimem Teotihuacan państwie K’in (Piedras Negras) w rejonie rzeki Usumacinta. K’in (Piedras Negras), które po rozwodzie Teotihuacan z Yax Mutul (Tikal) stało się dlań lokalnym punktem projekcji siły, zdominowało przy wsparciu środkowomeksykańskiego hegemona sąsiadów, jak Ak’e (Bonampak) i Xukalnaah (Lacanja Chansayab), a nawet większe wtedy od siebie królestwo Pa’ Chan (Yaxchilan). Sytuacja odwróciła się kiedy wsparcia zabrakło. Być może samo miasto Yo’k’in, stolica K’an, zostało na jakiś czas porzucone. Królestwo Pa’ Chan (Yaxchilan) skorzystało na upadku Teotihuacan, odzyskując niezależność i wpływy nad Usumacintą.

Południowe Niziny Majów

Copan Honduras ruiny Majów Maya ruins head monument
Jeden z monumentów na wielkim akropolu w Copan, Honduras (fot: P.A. Trześniowski 2013)

W 553 r. zdemolowano Uxwitik’ (Copan) w dzisiejszym Hondurasie oraz jego wasalne księstwo Quirigua na terenie obecnego departamentu Izabal w Gwatemali. Uxwitik’ (Copan) było powiązane z Teotihuacan od czasu ustanowienia tam dynastii Nowego Porządku w 427 r. n.e. i pozostało w bloku nawet po przewrocie i zmianie dynastii w Teo (spaleniu Cytadeli) i rozejściu się Yax Mutul (Tikal), powiązanym ze zrzuconą dynastią z dotyczasowym hegemonem. Wszystkie stele w Copan i w Quirigua, jakie udało się znaleźć najeźdźcom, zostały zniszczone, zaś centralny akropol w Copan sprofanowano. Sak ?Lu’ – władca Uxwitik’ zginął, zaś jego następca przez dziesięć lat nie wzniósł żadnej monumentalnej architektury. Tożsamość napastnika pozostaje nieznana.

Centralne Niziny Majów

dzibanche temple incriptions piramida inksrypcji
Elementy stylu architektonicznego talud-tablero na elewacji Piramidy Inskrypcji w Dzibanche (Quintana Roo, Jukatan, Meksyk), wzniesionej w 552 r. n.e. (fot: P.A. Trześniowski 2020)

W 562 r. n.e. połączone armie Kaanul z Dzibanche i Uxwitza’ (Caracol) zdobyły Yax Mutul (Tikal), dokonując demolki i eksterminując lokalną dynastię, spokrewnioną z uprzednio obaloną dynastią Teotihuacan tą, która zbudowała Cytadelę. Oportunistyczni władcy Kaanul, mimo uprzedniej wojny z Teotihuacan, wlali się pewnie w lukę po Yax Mutul (Tikal) na cenrealnych Nizinach Majów, podobnie jak K’in (Piedras Negras) nad Usumacintą. Przemawiałaby za tym architektura talud-tablero, widoczna na Świątyni Inskrypcji w Dzibanche czy strój wężowej księżniczki na Ołtarzu z Dallas (zrabowanym z La Corona). Dynastia Węża (Kaanul) była niewątpliwie największym wygranym zmiany, podobnie jak Uxwitza’ (Caracol), które w porę zmieniło stronę.

Wschodnie Niziny Majów

altun ha belize maya ruins
Altun Ha w Belize (fot: P.A. Trześniowski 2023)

W 595 r. n.e. armia Altun Ha’, dominującego nad północnym Belize pod sztandarem Nowego Porządku (Teotihuacan), została zanihilowana pod Pusilha na południu Belize, które próbowała najechać. Dotąd nie odnaleziono pochówku ówczesnego władcy Altun Ha’ zaś dominację nad północnym Belize przejeło na dobre Lamanai. Nie wiadomo jak zachowało się Altun Ha’ na szachownicy Nizin Majów po przewrocie w Teotihuacan i upadku dynastii Cytadeli oraz czy brało w bezpośredni sposób udział w śmiertelnym starciu potęg Kaanul i Yax Mutul. Państwa Majów na południu Belize zdają się być jednak w jakiś sposób powiązane z Uxwitik’ (Copan).

I znów zachodnie Niziny

Palenque
Akropol królewskiego pałacu w Palenque (fot: P.A. Trześniowski 2022)

W 599 r. n.e. armia Kaanul z Dzibanche dokonała pierwszej inwazji na Lakamha’ (Palenque), stolicę królestwa B’aakal w dolnym biegu rzeki Usumacinta. B’aakal (Palenque) było powiązane politycznie i kulturowo z Teotihuacan i z wiernym mu do końca Uxwitik’ (Copan). Władcy dynastii Węża nie musieli już jednak oglądać się na nikogo, a z pewnością nigdy nie bawili się w sentymenty. W paradzie zwycięstwa Węży w zdobytym Lakamha’ (Palenque) wziął udział nie mniej pozbawiony sentymentów władca Pa’ Chan (Yaxchilan) w 537 r. n.e. armia Węży (Kaanul) usiłowała wesprzeć K’in (Piedras Negras) przeciw Pa’ Chan (Yaxchilan), tracąc przy tym dowódcę. Kolejny cykl się zamknął…

Teotihuacan warrior Palenque pyramid V
Wojownik w stroju Teotihuacan w Palenque, stiukowy fryz na piramidzie V-sub (fot: P.A. Trześniowski 2022)

Museo de Sitio Teotihuacan

teotihuacan mexico relief art sztuka
Jeden z reliefów z Teotihuacan, ekspozycja w lokalnym Muzeum Archeologicznym (fot: P.A. Trześniowski 2024)

Zwiedzając ruiny Teotihuacan, warto poświęcić trochę czasu na odwiedzenie lokalnego muzeum archeologicznego. Ci, którzy nie porwali się na przelot balonem ponad ruinami miasta, znajdą tutaj makietę, która doskonale przedstawia jego ogrom. Jest tu też sporo niezmiernie interesujących artefaktów znalezionych w Teotihuacan w trakcie wykopalisk archeologicznych oraz dobrze zachowane reliefy.

Teotihuacan ceramika ceramic Meksyk Mexico
Polichromowana waza z Teotihuacan na ekspozycji lokalnego muzeum na stanowisku archeologicznym (fot: P.A. Trześniowski 2024)

Przemek A. Trześniowski

Huehueteotl Teotihuacan Aztec god bóg
Huehueteotl, wyobrażenie jednego z bogów Teotihuacan, ekspozycja lokalnego muzeum na stanowisku archeologicznym (fot: P.A. Trześniowski 2024)

Materiał powstał dzięki mecenatowi Agnieszki Staniak


UWAGA: Podstrona w rozbudowie. Zawiera jedynie szczątkowe informacje na temat największej z potęg Mezoameryki.

Jeżeli uznasz treści publikowane na portalu MEZOAMERYKA: archeologia.edu.pl za użyteczne, wesprzyj nas, przyłączając się do akcji przedłużenia działalności portalu. Wierząc mocno w powszechny i darmowy dostęp do wiedzy, od trzech lat utrzymuję portal własnym sumptem, bez reklam. Opublikowałem tutaj w tym czasie 180 artykułów z materiałami i informacjami pozyskanymi w terenie. Jednak, z roku na rok koszty utrzymania portalu rosną i obecnie jest to już prawie 1200 zł. Dlatego zorganizowałem zbiórkę pod adresem: zrzutka.pl/tp8bu6. Zachęcam do nawet najdrobniejszych wpłat. Wspierajmy polską naukę 🖖🤠

Chichen Itza
Kwesta na utrzymanie techniczne portalu archeologia.edu.pl

Bibliografia:

Cowgill, George L. (2015) Ancient Teotihuacan: Early Urbanism in Central Mexico (Case Studies in Early Societies), Cambridge University Press. doi:10.1017/CBO9781139046817

Gómez-Chávez, Sergio; C. Solís, J. Gazzola, E. R. Chávez-Lomelí, M. A. Mondragón, M. Rodríguez-Ceja, M. A. Martínez-Carrillo (2017) AMS 14C Dating of Materials Recovered from the Tunnel under the
Temple of the Feathered Serpent in Teotihuacan, Mexico
. „Radiocarbon” 59(2), pp. 545-557

Gunn, Joel (2024) The Impact of the Little Ice Age of 536 CE on Mesoamerica, Aztlander

Linné, Sigvald (2003) Archaeological Researches at Teotihuacan, Mexico, The University of Alabama Press

López Austin, Alfredo; Leonardo López Luján, Saburo Sugiyama (1991) The Temple of Quetzalcoatl at Teotihuacan: Its Possible Ideological Significance, „Ancient Mesoamerica” 2(1), s. 93-105

Martin, Simon (2023) Teotihuacan: Rome of the Ancient Americas, (prezentacja) Penn Museum

Sugiyama, Saburo (1989) Burials Dedicated to the Old Temple of Quetzalcoatl at Teotihuacan, Mexico, „American Antiquity” 54(1). Cambridge University Press, s. 85-106

Taube, Karl A. (1992) The Temple of Quetzalcoatl and the Cult of Sacred War at Teotihuacan, „Anthropology and Aesthetics” 21, Peabody Museum of Archaeology and Ethnology s. 53-
87

Trześniowski, Przemysław A. (2023) Paradygmat jaskiniowy: Rys historyczny i rola jaskiń w kosmologii i świętym krajobrazie Majów. „Mezoameryka” I. DOI: 10.13140/RG.2.2.35580.76165

Trześniowski, Przemek A. (2023) Tikál II: EntradaArcheowieści

Trześniowski, Przemek A. (2023) Tikál III: Nowe rozdanieArcheowieści

Trześniowski, Przemek A. (2023) Tikál IV: Hiatus: historia czasu upadkuArcheowieści

White, Christine D.; Michael W. Spence, Fred J. Longstaffe, Hillary Stuart-Williams, Kimberley R. Law (2002) Geographic Identities of the Sacrificial Victims from the Feathered Serpent Pyramid, Teotihuacan: Implications for the Nature of State Power. „Latin American Antiquity” 13(2), s. 217-236 doi:10.2307/971915

Notki prasowe:

Exploring the Tunnel Underneath the Feathered Serpent Temple at Teotihuacan, Mexico

Tajemniczy tunel pod Piramidą Quetzalcoatla w Teotihuacan

51 komentarzy

  1. Pingback: Tikál. Entrada

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *