Altun Ha, Belize

altun ha belize maya ruins
Altun Ha w Belize (fot: P.A. Trześniowski 2023)

Mezoameryka, archeologia Majów, Belize, Jukatan

Altun Ha to stanowisko archeologiczne, które mieści się w południowej części półwyspu Jukatan, na terenie dzisiejszego Belize. Współczesna nazwa to tłumaczenie na maaya t’aan nazwy pobliskiej miejscowości Rockstone Pond. W wiosce tej znalazło się sporo materiału konstrukcyjnego z ruin. Ruiny leżą około 10 km od Morza Karaibskiego, z którym w okresie klasycznym Altun Ha było połączone sztucznym kanałem.

altun ha belize maya ruins piramida belikin
Piramida Temple of the Masonry Altars w ruinach Altun Ha w północnym Belize, która znalazła się w logo popularnego piwa Belikin (fot: P.A. Trześniowski 2023)

Temple of the Masonry Altars – jedna z piramid Altun Ha widnieje w logo popularnego belizeńskiego piwa Belikin. Piramida ma 16 m wysokości. Odnaleziono w niej kilka grobowców dawnych władców Majów.

Altun Ha było zamieszkane od około 900 r. p.n.e. aż po około 1000 r. n.e., czyli od początków okresu środkowopreklasycznego aż po wczesny postklasyk. Z okresu świtu cywilizacji na Nizinach Majów pochodzą dwie okrągłe platformy w grupie C. W grupie F pozostało kilka późnopreklasycznych struktur, związanych z protoklasycznym rozrostem miasta. Miasto, które dziś oglądamy pochodzi w większości z okresu klasycznego. Altun Ha dominowało północne Belize w okresie wczesnoklasycznym, będąc główną stolicą Nowego Porządku w tej części świata Majów.

Nowy Porządek i związki z Teotihuacan

W strukturze F8 znaleziono bogato wyposażony wczesnoklasyczny pochówek. Część wyprawy grobowej wskazuje na silne związki Altun Ha z odległym Teotihuacan – 23 naczynia z fazy Miccaotli lub wczesnej Tlamimilolpa oraz 248 kawałków zielonkawego obsydianu ze środkowomeksykańskich wychodni w Pachuca.

Skarb z Altun Ha

W 1963 r. mieszkańcy Rockstone Pond znaleźli na terenie stanowiska archeologicznego Altun Ha skarb, którego częścią był gigantycznych rozmiarów jadeitowy wisior. W rok później rozpoczęto zatem wykopaliska archeologiczne, które prowadził David Pendergast. Wykopaliska potrwały do 1971 r.

Przemek Trześniowski

© Przemek A. Trześniowski | archeologia.edu.pl

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *