Epigrafika Maya z Alexandre Tokovinine

Mezoameryka, epigrafika, Maya, Majów, wykłady, kurs internetowy

Maya Language & Culture Context

Epigrafika Maya to dynamicznie rozwijająca się dziedzina wiedzy. Na platformie youtube dostępna jest seria wykładów „Maya Language & Culture Context„, których autorem jest Alexandre Tokovinine. Autor jest absolwentem Akademii Łomonosowa w Moskwie, zyskał później doktorat na Uniwersytecie Harvarda w 2008 r. i pracuje obecnie w Departamencie Archeologii Uniwersytetu Stanu Alabama. Sekwencja prelekcji układa się w przystępny kurs epigrafiki Majów, prowadzony w języku angielskim.

Introduction: the context of Maya writing

Lecture 1 – Introduction: the context of Maya writing

Wykład pierwszy wprowadza w tematykę kursu. W ogólny sposób opisuje cywilizację Majów na tle Mezoameryki, jej ramy czasowe, genezę nazewnictwa i zawiłości pochodzenia majańskiego pisma, a także wyjaśnia dlaczego tak niewiele jego przykładów przetrwało do naszych czasów.

An overview of the Classic Maya script

Lecture 3 – An overview of the Classic Maya script

Podstawy czytania pisma Majów. Porządek ułożenia glifów. Transliteracja > transkrypcja > translacja. Zapis harmoniczny i dysharmoniczny, konflacja i superimpozycja. Allografy, problemy homofonii i polifonii. Dobre przykłady glifów, które łatwo z sobą pomylić oraz zmian jakim podlegały w czasie.

Word and Image in Maya writing

Lecture 4 – Word and Image in Maya writing

Logogramy i sylabogramy. Epigrafika i ikonografia. Charakter oraz funkcje inskrypcji w cywilizacji południowych Nizin Majów.

Classic Maya calendar: a very, very brief introduction

Lecture 5 – Classic Maya calendar: a very, very brief introduction

Wprowadzenie do kalendarzy Majów okresu klasycznego – czasów złotego wieku, który jest najbogaciej opisany w inskrypcjach językiem, który rozumiemy najlepiej.