Tikal – Mundo Perdido

tikal mudo perdido sunset zachód Słońca
Zachód Słońca nad Tikal, Peten, Gwatemala obserwowany ze szczytu Wielkiej Piramidy w centrum Mundo Perdido (fot: P.A. Trześniowski 2022)

Tikal, ruiny, archeologia Majów, Mutal, Mutul, Peten, Gwatemala

Tikal sięga swoimi korzeniami co najmniej epoki środkowopreklasycznej (1000-400 p.n.e). Miasto było w tym czasie jednym z ognisk cywilizacji na Nizinach Majów podobnie, jak Ceibal, Nakbe czy Yaxnohcah. Najstarszym kompleksem architektonicznym Tikal, pochodzących jeszcze z okresu preklasycznego jest Mundo Perdido – Zaginiony Świat. W epoce późnopreklasycznej kompleks ten został połączony sacbe – majańską drogą z północnym akropolem Tikal. Droga to została zamknięta w epoce późnoklasycznej, kiedy w północnej części kompleksu zbudowano nowe zabudowania.

Mundo Perdido

Mundo Perdido to również największy powierzchniowo preklasyczny kompleks architektoniczny na terenie ruin Tikal. Ma powierzchnię około 60 tys. m2. Jego kosmologicznym sercem była od zarania grupa E – obserwatorium solarne, jedno z najstarszych na Nizinach Majów. Wielokrotnie przebudowywane utraciło jednak swój pierwotny, obserwacyjny charakter, a nawet pierwotną orientację archeoastonomiczną.

Wielka Piramida

W samym centrum Mundo Perdido znajduje się spora piramida 5C-54 (Wielka Piramida), która była niegdyś niewielką zachodnią platformą obserwacyjną grupy E. Kolejne fazy przebudowy nadawały strukturze coraz mocniejszego charakteru stylu talud-tablero, inspirowanego być może odległym Teotihuacan. Archeolodzy zwracają uwagę, że elementy stylu talud-tablero były tutaj obecne jeszcze przed entradą. Nie odzwierciedlały one również wiernie współczesnej sobie architektury Teotihuacan.

Przyroda w Zaginionym Świecie

Dziś Wielka Piramida to doskonała platforma do obserwacji aktywności dzikiej przyrody Peten i wspaniałych pejzaży o zachodzie Słońca nad ruinami Tikal. Widać stąd szczyty piramid centralnego placu. Pośród drzew słychać wyjce, kacyki Montezumy, papugi i dziesiątki innych gatunków ptaków. Wśród koron wysokich drzew przelatują tukany tęczodziobe.

Grupa E na Mundo Perdido

tikal peten gwatemala guatemala 5D-86 E-Group grupa E
Struktura 5D-87 – centralna świątynia wschodniej platformy grupy E na Mundo Perdido w Tikal, Peten, Gwatemala (fot: P.A. Trześniowski 2020)

W Tikal około 700 p.n.e. zbudowano jedną z najstarszych grup E na Nizinach Majów. Dawne obserwatorium astronomiczne, służące preklasycznym Majom do ceremonialnego strojenia kalendarzy agrarnych, zostało później rozbudowane i wtopione w kompleks Mundo Perdido. Zachodnia platforma rozrosła się w Wielką Piramidę, stając się architektonicznym sercem Mundo Perdido.

Wschodnia platforma grupy E była również wielokrotnie rozbudowywana. Gnieżdżą się na niej trzy świątynie z okresu klasycznego, których najstarsze wersje postawiono około 100 n.e., pod koniec epoki późnopreklasycznej. Obecnie środkowa z nich 5D-87 jest trzecią pod względem wysokości budowlą Mundo Perdido.

Piramida Talud-tablero

tikal talud-tablero mundo perdido pyramid piramida
Wczesnoklasyczna piramida 5C-49 – Świątynia Talud-tablero na Mundo Perdido w Tikal (fot: P.A. Trześniowski 2015)

Pomijając grupę E i jej Wielką Piramidę, Piramida Talud-tablero to druga z najbardziej prominentnych budowli całego kompleksu architektonicznego. Styl talud-tablero jest w jej wypadku najbardziej wyraźny w całej odrestaurowanej po dziś dzień części Tikal.

tikal peten gwatemala guatemala piramida pyramid 5C-49 mundo perdido talud-tablero
Piramida 5C-49 na Mundo Perdido – Świątynia Talud-Tablero, Tikal, Peten, Gwatemala (fot: P.A. Trześniowski 2022)
great pyramid wielka piramida tikal mundo perdido peten gwatemala guatemala
Świątynia Talud-Tablero (struktura 5C-49) w centrum Mundo Perdido. Jedna z najstarszych budowli w Tikal, Peten Gwatemala (fot: P.A. Trześniowski 2022)

Mundo Perdido i spory dynastyczne w Tikal

Na terenie kompleksu pochowany został Chak Tok Ich’aak I – XIV władca Tikal. Stracił on życie wraz z całą swoją rodziną na skutek entrady Sihyaj K’ahka w 378 r. n.e., a następnie ustanowienia dynastii Teotihuacan w mieście.

Późne nawiązania do środkowego Meksyku

Kilka niewysokich platform w Tikal, mocno kojarzonych z Teotihuacan, wybudowanych zostało znacznie później, już po upadku środkowomeksykańskiego hegemona. Reprezentują one styl talud-tablero-atadura, świadczący o kontaktach ze środkowym Meksykiem w epoce późnoklasycznej. Jedną z nich jest platforma 5C-53, zbudowana niedaleko Wielkiej Piramidy, w pobliżu serca kompleksu. Wśród zdobień widać symbole meksykańskich bogów: Tlaloca i Quetzalpapalotla.

platforma talud-tablero 5C-59 tikal peten guatemala teotihuacan embassy
Platforma 5C-53 w późnym stylu talud-tablero-atadura, w centrum Mundo Perdido, Tikal, Peten, Gwatemala (fot: P.A. Trześniowski 2023)

UWAGA: Strona w trakcie budowy.

6 komentarzy

  1. Pingback: Tikál: Odrodzenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *