Mezoameryka

chichicastenango gwatemala guatemala wyzyny majow majowie k'iche' quiche
Barwne kolory strojów Majów K'iche' w Chichicastenango, Gwatemala, Wyżyny Majów (fot: P.A. Trześniowski 2024)
Mezoameryka, Ameryka Środkowa, Ameryka Centralna, Meksyk, Belize, Gwatemala, Salwador, Honduras, Nikaragua, Kostaryka geografia, historia, antropologia, kultura, obszar kulturowy
mezoameryka kij coa kultura uprawa rolnictwo belize
Sadzenie nasion w dołkach wydłubywanych za pomocą kija – coa jednym z wyróżników kulturowych wspólnych dla prekolumbijskich cywilizacji Mezoameryki (fot: P.A. Trześniowski 2024)

Mezoameryka to obszar kulturowy nie geograficzny. Obejmuje on sporą część Ameryki Środkowej, jednakże jego granice nie są ściśle określone. Ukucie terminu Mezoameryka przypisuje się niemieckiemu antropologowi Paulowi Kirchhoffowi, który w 1943 roku wyróżnił zbiór specyficznych cech wyodrębniających oraz jednoczących kulturowo ludy zamieszkujące obszary od zachodniej części północnego Meksyku, przez Gwatemalę, Belize, Honduras, Nikaraguę i Salwador aż po Zatokę Nicoya w Kostaryce.

Salwador, Mezoameryka, Ameryka Środkowa
Koncepcja ożywionego uniwersum, w którym siły ponadnaturalne są nierozłączne z przyrodą to kosmologiczny kręgosłup Mezoameryki (fot: P.A. Trześniowski).
chichicastenango gwatemala guatemala wyzyny majow majowie k'iche' quiche
Majowie K’iche’ w Chichicastenango, Gwatemala, Wyżyny Majów (fot: P.A. Trześniowski 2024)

Mezoamerykę nadal zamieszkuje kilka milionów Majów. Są oni najbardziej wyróżniającą się kulturowo populacją Mezoameryki. Należą do 29 narodów, mówiących swoimi językami, podzielonymi na kilka grup językowych.

Salwador, Mezoameryka, Ameryka Środkowa
Kup pan ananasa… 😉 (fot: P.A. Trześniowski 2021)

© Przemek A. Trześniowski | archeologia.edu.pl