San Isidro, Salwador

Polacy na rubieżach Mezoameryki

Wyżyny Majów, Salwador, archeologia, Majowie, Maya

Archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczęli prace wykopaliskowe na rubieżach Mezoameryki – prekolumbijskim stanowisku w Salwadorze. San Isidro, do niedawna nieprzebadane, doczekało się jedynie wzmianek w literaturze oraz sporadycznych wizyt lokalnych i zagranicznych archeologów.

Wykopaliska na El Cerrito – największa struktura San Isidro © J. Szymański / PASI, zdjęcie na licencji CC BY 4.0
Wykopaliska na El Cerrito – największa struktura San Isidro
© J. Szymański / PASI, zdjęcie na licencji CC BY 4.0

Projekt Archeologiczny San Isidro (PASI), prowadzony pod kierunkiem dr. Jana Szymańskiego, ma na celu rozpoznanie mezoamerykańskiego stanowiska także przy pomocy metod archeologii cyfrowej. Po dwóch wyprawach przygotowawczych w 2018 i 2019 roku, w lutym 2021 roku nadszedł czas na pierwsze prace wykopaliskowe.

San Isidro leży na południowo-wschodnich rubieżach Mezoameryki © PASI, ilustracja na licencji CC BY 4.0
San Isidro leży na południowo-wschodnich rubieżach Mezoameryki
© PASI, ilustracja na licencji CC BY 4.0

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i salwadorskiego Universidad Francisco Gavidia, przy współpracy archeologów z Ministerstwa Kultury Republiki Salwadoru, wykonali szeroko zakrojony rekonesans przy użyciu dronów. Jednocześnie specjaliści z Wydziału Archeologii i Wydziału Geologii UW przeprowadzili nieinwazyjne badania w centralnej części stanowiska przy użyciu takich metod geofizycznych, jak elektrooporowa, magnetyczna
i elektromagnetyczna z zastosowaniem aparatury georadarowej.
Od początku kwietnia do końca maja trwały prace wykopaliskowe
na największej zachowanej strukturze stanowiska, zwanej El Cerrito
(z hiszpańskiego „pagórek”).

Mapowanie stanowiska przy użyciu drona Salwador archeologia Salvador archaeology
Mapowanie stanowiska przy użyciu drona
© P.A. Trześniowski / PASI, zdjęcie na licencji CC BY 4.0
Geofizycy przy pracy Salwador archeologia Salvador archaeology geofizyka
Geofizycy przy pracy
© J. Szymański / PASI, zdjęcie na licencji CC BY 4.0

Wśród kawy i trzcin

Dzięki pracom polsko-salwadorskiego zespołu wiadomo już,
że przedhiszpańskie San Isidro zajmowało obszar co najmniej 5 km2,
a to stawia je wśród największych znanych stanowisk całej południowo-wschodniej Mezoameryki. Wciąż widoczne pozostałości po ponad 40 monumentalnych platformach ziemnych znajdują się obecnie na terenach plantacji kawy i trzciny cukrowej, rozciągających się u podnóża masywu wulkanicznego Santa Ana.

Masyw Santa Ana, składający się z 5 wulkanów © R.Cea / PASI, zdjęcie na licencji CC BY 4.0
Masyw Santa Ana, składający się z 5 wulkanów