El Templo

El Templo Styl Wschodniego Wybrzeza
El Templo, Riviera Maya, Jukatan, Meksyk (fot: P.A. Trześniowski 2022)

Mezoameryka, Niziny Majów, Meksyk, Jukatan, archeologia, Maya, Styl Wschodniego Wybrzeża, El Templo, Paleoindianie

El Templo, postklasyczne stanowisko archeologiczne w Stylu Wschodniego Wybrzeża było najprawdopodobniej elementem dawnego Xel Ha, które znajduje się na obrzeżu Ejido Jacinto Pat (park Dos Ojos), w pobliżu Chan Chemuyil (Riviera Maya, Meksyk). El Templo niszczeje, ściany świątyni popękane są w wielu miejscach. Pęknięte jest również kamienne nadproże świątyni. W pobliżu El Templo ma przebiegać trasa bardzo kontrowersyjnej inwestycji, nazywanej przez rząd meksykański Maya Tren.

Świątynia nad jaskinią

El Templo - świątynia nad jaskinią

Postklasyczna świątynia w Stylu Wschodniego Wybrzeża, niczym w idealnym odzwierciedleniu kosmologii Majów okresu klasycznego, wybudowana została nad jaskinią. W zalanych korytarzach systemu jaskiniowego El Templo znaleziono prehistoryczny szkielet Paleoindianina z okresu późnego plejstocenu (Plemię Tulum), określanego jako Człowiek z El Templo (Man of El Templo).

Człowiek z El Templo (Man of El Templo)

tribe of tulum szkielety z jaskiń na jukatanie man of el templo
(Tribe of Tulum), Szkielety Paleoindian z jaskiń na Riviera Maya

Szkielet Człowieka z El Templo odkryty został w odległości 185,5 m od wejścia do jaskini przez trzech nurków-eksploratorów jaskiniowych. Byli to: G. Klag, D. Martin i Steve Gerard. Antropolodzy fizyczni ocenili wiek Człowieka z El Templo na 25-30 lat przy zachowaniu około 70% kości. Niestety, po podniesieniu poziomu wody w oceanach Ziemi w holocenie, szkielet Czlowieka z El Templo znalazł się pod halokliną. Słona woda pod halokliną wypłukała kolagen z kości, dlatego datowanie metodą 14C okazało się niemożliwe. Niestety, szkielet Człowieka z El Templo został usunięty z jaskini co obecne wyklucza inne, rozwinięte w tzw. międzyczasie, metody jego datowania.

Przemek Trześniowski

© Przemek A. Trześniowski | archeologia.edu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *