Lacanja

lacanja maya ruins selva lacandona usumacinta chiapas meksyk mexico
Ruiny Majów w Lacanja, Selva Lacandona, Chiapas, Meksyk (fot: P.A. Trześniowski 2022)

Lacanja, Usumacinta, Mezoameryka, Chiapas, Chansayab, archeologia, Niziny Majów, Meksyk

Lacanja to stanowisko archeologiczne w Selwie Lakandonów w Chiapas. Znajduje się w pobliżu rzeki o tej samej nazwie. Kilka kilometrów od ruin Lacanja leży wioska społeczności Majów z narodu Lakandon o nazwie Chansayab. Niedaleko znajduje się również stanowisko archeologiczne Bonampak, słynące ze wspaniałych malowideł.

lacanja maya ruins selva lacandona usumacinta chiapas meksyk mexico
Ruiny Majów w Lacanja, Selva Lacandona, Chiapas, Meksyk. Styl architektoniczny Usumacinta (fot: P.A. Trześniowski 2022)

Ze względu na zbieżność nazw, stanowisko archeologiczne Lacanja bywa mylone z innym stanowiskiem w Chiapas o podobnej nazwie. Lacanja Tzeltal utożsamiane jest od niedawna z dawnym królestwem Sak Tz’i’, znanym z majańskich inskrypcji w innych ośrodkach nad Usumacintą, jak Yaxchilan, Bonampak i Lacanja właśnie czy nieco bardziej odległe Tonina. Wcześniej z Sak Tz’i’ utożsamiano pobliskie stanowisko archeologiczne w Selwie Lakandonów: Plan de Ayutla (nadal nieprawidłowo przedstawia tę sytuację wikipedia).

Do ruin Lacanja można dostać się tylko na piechotę, po kilkudziesięciominutowym spacerze przez las. Nie jest to byle jaki las – łatwo w nim zgubić drogę lub natknąć się na węże, więc warto mieć z sobą przewodnika (lub kompas i kosturek 😉 ). Po odwiedzeniu stanowiska można odpocząć przy pięknych wodospadach w lesie…

lacanja maya ruins selva lacandona usumacinta chiapas meksyk mexico
© Przemek A. Trześniowski | archeologia.edu.pl fot: Agnieszka Staniak 2022

Bibliografia:

Golden, Charles; Andrew K. Scherer, Stephen Houston, Whittaker Schroder, Shanti Morell-Hart, Socorro del Pilar Jiménez Álvarez, George Van Kollias, Moises Yerath Ramiro Talavera, Mallory Matsumoto, Jeffrey Dobereiner, Omar Alcover Firpi (2020) Centering the Classic Maya Kingdom of Sak Tz’i’. „Journal of Field Archaeology” 45:2, 67-85, DOI: 10.1080/00934690.2019.1684748

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *