San Isidro – archeologia Salwadoru na podium

Wyżyny Majów, Salwador, archeologia, Majowie, Maya

Archeologia Salwadoru ma coraz bardziej znaczny polski udział dzięki działaniom Projektu Archeologicznego San Isidro (PASI), prowadzonego przez dr. Jana Szymańskiego. Do pobocznych sukcesów projektu zaliczyć można zdjęcia jakie zdobyły trzy spośród pięciu miejsc na podium w ramach 2022 AIA Photo Contest – konkursu fotograficznego organizowanego rokrocznie przez Archaeological Institute of America. Archaeological Institute of America to założona w 1879 r. najstarsza i największa organizacja zajmująca się archeologią w USA. AIA zrzesza obecnie ponad 200 tys. członków i wydaje prestiżowy naukowy periodyk „American Journal of Archaeology” oraz magazyn popularno-naukowy „ARCHAEOLOGY„, który dociera do ponad 700 tys. czytelników. AIA organizuje również programy ochrony stanowisk archeologicznych i funduje granty badawcze.

Proyecto Arqueologico San Isidro Sonsonate El Salvador archeologia Salwadoru
1-sze miejsce w kategorii EXCAVATIONS: „Over 50% of PASI’s hard working team are women!” (fot: P.A. Trześniowski 2021)
Proyecto Arqueologico San Isidro Sonsonate El Salvador archeologia Salwadoru
1-sze miejsce w kategorii FIELD LIFE: “Family time – but the project for some is also a kind of a great family.” (fot: P.A. Trześniowski 2021)
Proyecto Arqueologico San Isidro Sonsonate El Salvador archeologia Salwadoru
1-sze miejsce w kategorii FIELD LIFE: “Every night we have guests in our trenches: snakes, rats, frogs and mice.” (fot: P.A. Trześniowski 2021)

Archeologia Salwadoru na podium – San Isidro

Nagrodzone zdjęcia zajęły pierwsze miejsca w kategoriach: Excavation, Field Life oraz Fun Finds. Wszystkie nagrodzone w 2022 roku prace można oglądać tutaj: 2022 AIA Photo Contest Results. Jedno z nadesłanych w ramach konkursu zdjęć znalazło się później w kalendarzu ściennym AIA na rok 2023: AIA 2023 Calendar.

przemek trzesniowski salwador archeolog po godzinach
Autor zwycięskich prac w trakcie przerwy w pracy (fot: Jan Szymański 2022)