Majowie (Maya) – cywilizacja Majów

Tzeltal Maya Selva Lacandona
Dziewczynka Maya z narodu Tzeltal (fot: P.A. Trześniowski 2024)
Mezoameryka, Majowie, Maya, cywilizacja Majów, archeologia, antropologia, kultura, historia

Majowie (Maya) – prekolumbijska cywilizacja, która kilkakrotnie rozkwitała i gasła w Ameryce Środkowej na przestrzeni 2,5 tys. lat na obszarze kulturowym zwanym przez archeologów Mezoameryką. Pozostałości cywilizacji Majów znajdujemy na terenach dzisiejszych państw: Meksyk, Belize, Gwatemala, Salwador, Honduras i Nikaragua.

Majowie na terenie prekolumbijskiej i obecnej Mezoameryki
Mapa Mezoameryki (ryc. P.A. Trześniowski)

Świt cywilizacji Majów miał miejsce około 1200-1100 p.n.e. Wtedy archaiczne kultury zbieracko-łowieckie zaczęły zmieniać tryb życia na osiadły, przerzucając się na rolnictwo. Najstarsze stanowiska z tego okresu leżą na terenie dzisiejszego Belize. To np. Blackmann Eddy, gdzie w centrum założenia znajduje się czultun – podziemna komora, jako lokalna axis mundi. To dowód na centralną rolę jaskiń w kosmologii Majów od najdawniejszych czasów podobnie, jak pochodzące z tego samego okresy ślady rytuałów w jaskini Chechem Ha.

Jaskinia Chechem Ha w dystrykcie Cayo w Belize (P.A. Trześniowski 2016)

Pierwsze miasta Majów

Około 1000 r. p.n.e. pojawiły się pierwsze miasta Majów z monumentalną architekturą, jak Holmul w depertamencie Peten na terenie dzisiejszej Gwatemali (architektoniczny układ MFC) czy Aguada Fenix w obecnym stanie Tabasco w Meksyku (układ architektoniczny MFU). Wspólnym elementem tych obu układów architektonicznych były grupy E, służące do strojenia agrarnego 260-dniowego kalendarza, wspólnego dla prekolumbijskich cywilizacji Mezoameryki.

ceibal kwinkunks ofiara zakładzinowa dedicatory cache 160
Ofiara zakładzinowa z Ceibal, Peten, Gwatemala. Pochodzący z fazy Real 3 cache 160, odkryty w strkturze Xa’an – zielone kamienie ułożone w formę kwinkunksu. Ekspozycja MUNAG, Antigua Guatemala (fot: P.A. Trześniowski 2022)

Wkrótce na Nizinach Majów rozprzestrzeniły się wyodrębione grupy E oraz boiska do pitz (pok-ta-pok), jako nośniki nowych wartości kulturowych. Na ich osiach centralnych znajdujemy ofiary zakładzinowe z symbolami kwinkunsu – panmezoamerykańskiego symbolu odzwierciedlającego cztery strony świata i axis mundi. Ośrodki z nową architekturą rozkwitły wokół Nakbe w Niecce Mirador-Calakmul czy wokół Komchen na dalekiej północy Jukatanu.

Nakbe El Mirador La Danta piramida Peten Gwatemala
Piramida triadyczna La Danta w El Mirador obserwowana ze szczytu piramidy triadycznej I w Nakbe (fot: P.A. Trześniowski 2022)

Około 400 p.n.e. doszło do przemiany kulturowej, reprezentowanej przez kolejną eksplozję architektoniczną – piramidy triadyczne. Przejęły one rytualną funkcję grup E w wielu różnych ośrodkach. Największe piramidy triadyczne zbudowano w Niecce Mirador-Calakmul: w El Mirador, Nakbe, El Tintal, Yaxnohcah, Balamnal, El Guiro (Wakna) oraz poza nią: w Cerro Maya (Cerros) na wybrzeżu Morza Karaibskiego, w Ichkabal w na południu meksykańskiego stanu Quintana Roo i w Yaxuna na północy półwyspu Jukatan.

Majowie – pismo, astronomia i matematyka

komkom waza epigrafika maya majów
Rozwinięcie kerrowskie pucharu Komkom ze stanowiska Baking pot w Belize. Odkopane w 2015 roku fragmenty naczynia stanowią jeden z najwspanialszych zabytków piśmiennictwa Majów i Mezoameryki (ryc: Christophe Helmke)

Majowie (Maya) byli jedną z tych cywilizacji, które zupełnie niezależnie wynalazły cyfrę zero w pozycyjnym zapisie liczbowym oraz pismo. Pismo Majów jest logograficzne. Poszczególne znaki przedstawiają całe pojęcia, jednak są odczytywane fonetycznie. W miarę rozwoju pisma dodano również sylaby, ułatwiające odczytywanie podobnych do siebie logogramów. Wprowadzono również reguły modyfikujące brzmienie. Logograficzne pismo Majów jest uznawane za jedno z najbardziej skomplikowanych na Ziemi.

stela C quirigua gwatemala izabal guatemala kahk tiliw chan yopaat
Stela C z Quirigua (fot: P.A. Trześniowski 2024)

Pismo Majów zachowało się głównie na kamiennych stelach i ołtarzach, na ceramice i nielicznych zachowanych kodeksach (księgach w formie harmonijek z papieru z kory drzewnej). Niestety, do naszych czasów zachowały się tylko cztery kodeksy Majów: Kodeks Drezdeński, Paryski, Madrycki i Meksykański. Większość znalazłą się w Europie, przemycona jako wojenne łupy. Pozostałe kodeksy spalono na życzenie franciszkańskiego biskupa Meridy. Rozszyfrowywaniem pisma Majów zajmuje się epigrafika Majów.

quirigua altair altar ołtarz q gwatemala guatemala ruiny maya majów izabal
Ołtarz Q z Quirigua przedstawiający K’ahk’ Tiliw Chan Yopaata (fot: P.A. Trześniowski 2024)

Na stronach Kodeksu Drezdeńskiego zachowały się dokładne tablice ruchów Wenus czy Księżyca – świadectwo zaawansowanej wiedzy astronomicznej Majów, będącej wynikiem trwających długie stulecia obserwacji. Na ich podstawie byli w stanie przewidywać również zaćmienia Słońca i Księżyca. Do zapisu tych obserwacji niezbędny był zaawansowany zapis liczbowy, umożliwiający zapisywanie dat i precyzyjne obliczenia na nich. To w tym zapisie liczbowym niezbędne było zero, reprezentowane przez owoc kakao.

system liczbowy maya majów
System liczbowy Majów – przykład jednej z najstarszych dat w Długiej Rachubie, znanej ze stanowiska archeologicznego Chiapa de Corzo (Chiapas, Meksyk)

Majowie i szlaki handlowe Mezoameryki

kakao owoce
Owoce kakaowca, Belize (fot: P.A. Trześniowski 2021)

Kakao to słowo, które zapożyczyliśmy od Majów… W kulturze Majów stanowiły walutę, która pomagała w handlu, jaki Majowie uprawiali na bardzo długie dystanse, wzdłuż i wszerz całej Mezoameryki. Panmezoamerykańskie szlaki handlowe prowadziły przez tereny Majów wzdłuż wybrzeży Morza Karaibskiego do Zatoki Meksykańskiej i ciekami wodnymi w głębi kontynentu, jak Rio Escondido nieopodal Dzibanche (Quintana Roo, Meksyk), Rio Azul (Peten, Gwatemala) czy Bajo el Laberinto między Yaxnohcah a Calakmul (Campeche, Meksyk).

Chechem Ha jaskinia cave cueva Belize Cayo Mopan jadeit
Jadeit pozostawiony jako depozyt ofiarny w jaskini Chechem Ha w Cayo, Belize (fot: P.A. Trześniowski 2016)

Transportowano przede wszystkim sól z północy Jukatanu – substancję niezbędną do przetrwania wielkich miast Majów położonych w podzwrotnikowych lasach dzisiejszego Peten. Inne ważne towary to jadeit i inne zielone kamienie, które zastępowały Majom i Olmekom złoto, obsydian – szkło wulkaniczne, które służyło jako ostrza do broni, zastępując metal, muszle służące do wyrabiania instrumentów muzycznych i drogocenne pióra kwezali, w które przystrajali się władcy Majów.

Majowie a wizja żyjącego wszechświata

Majowie (Maya) uważali i nadal uważają teren, na którym mieszkali za żywy, a góry i jaskinie za święte [Termin 'ożywiony’, jako tłumaczenie angielskiego 'animated’, co tam oznacza 'wyposażony w ducha’, pasuje mi bardziej do czegoś, co wcześniej było martwe, dlatego preferuję sformułowania: 'żyjący’ i 'żywy’]. Wszelkie otwory w ziemi, jak i jaskinie i cenoty (jaskinie zalane przez wodę) były dla Majów portalami w zaświaty.

Chechem Ha jaskinia cave cueva Belize Cayo Mopan
Macica Ziemi – wyrzeźbiony przez wodę korytarz jaskini Chechem Ha w Belize (fot: P.A. Trześniowski 2016)

Do tego świata podmroku odchodzili zmarli, aby, podobnie jak Słońce i kukurydza, ponownie się narodzić. Z jaskiń pochodziło wszelkie życie, zwierzęta, kukurydza, woda i deszcz. Każda społeczność Majów posiadała świętą jaskinię pochodzenia, z której wyszli na świat jej przodkowie, co dawało im prawo do zamieszkiwania danego terytorium. Miało to wpływ na sens prowadzenia wojen… [o jaskiniach w kosmologii więcej w => Paradygmat jaskiniowy: Rys historyczny i rola jaskiń w kosmologii i świętym krajobrazie Majów].

Wojny Majów

Bonampak mural malowidło room1 north wall
Bitwa między siłami Pa’chan (Yaxchilan), Ak’e (Bonampak) a Sak Tz’i’ (Lacanja Tzeltal). Bonampak, Chiapas, Meksyk (fot: P.A. Trześniowski 2024)

Wojny Majów toczyli głównie władcy, arystokracja i kasta wojowników. Jedynie krew władców była na tyle święta, by podobać się bogom. Pojmanych władców i dowódców wojskowych składano zatem w ofierze. Z absolutną władzą boskich władców Majów wiązały się również absolutne obowiązki, jak sprowadzanie deszczu. By to uczynić, władca i władczyni musieli złożyć bolesną ofiarę ze swojej własnej krwi. Warto było zatem móc wyręczyć się pojmanymi jeńcami…

Yaxchilan Lintel 24 nadrpoże British Museum
Itzamnaaj Bahlam III k’uhul Pa’chan ajaw i jego żona, pani K’abal Xook w trakcie ofiary z krwi władców. Nadproże 24 ze struktury 23 Yaxchilan. W 1882 Alfred P. Maudslay odciął je i wysłał do Anglii, gdzie pozostaje po dziś dzień. Ekspozycja British Museum (fot: P.A. Trześniowski 2024)

Złoty Wiek Majów

templo I piramida tikal peten gwatemala guatemala
Piramida Templo I na Wielkim Placu w Tikal (fot: P.A. Trześniowski 2022)

Władza boskich władców Majów (k’uhul ahautak) wiąże się z okresem klasycznym (250-909 n.e.). Był to czas kiedy rozpowszechniło się pismo i zapisy kalendaryczne w Długiej Rachubie. W okresie późnoklasycznym (550-830 n.e.) wznoszono najwspanialsze piramidy, choć należy pamiętać, że te najbardziej masywne budowle Majów są pamiątkami po poprzednich epokach, jak środkowopreklasyczna gigantyczna platforma w Aguada Fenix i późnopreklasyczne piramidy triadyczne El Mirador.

jadeit jasaw chan kawiil tikal jade jewelry
Jasaw Chan K’awiil, boski władca Yax Mutul (Tikal) i jego jadeitowa biżuteria. Ekspozycja MUNAE, Gwatemala (fot: P.A. Trześniowski 2024)

Złoty Wiek Majów to czas wielowiekowej walki o dominację nad Nizinami Majów, pomiędzy dwiema potęgami: Nowym Porządkiem (Winte’ Naah) z centrum zlokalizowanym w Tikal (Peten, Gwatemala) a dynastią Węża (Kaanul) z kolejnymi stolicami w Dzibanche i Calakmul (południowe Quintana Roo i południowo-wschodnie Campeche, Meksyk). Ważnym reżyserem wielowiekowych zmagań na Nizinach Majów było środkowomeksykańskie Teotihuacan – odległy, ale bardzo wpływowy hegemon Mezoameryki.

Calakmul codex style ceramika kodeksowa
Odrodzenie boga kukurydzy (Hun Nal Ye) – puchar w stylu kodeksowym z Calakmul. Ekspozycja Museo Sitio de Calakmul (fot: P.A. Trześniowski 2021)
Tzeltal Maya Selva Lacandona
Dziewczynki Maya z narodu Tzeltal (fot: P.A. Trześniowski 2024)

Majowie (Maya) przetrwali upadek swej preklasycznej i klasycznej cywilizacji, a następnie konkwistę. Trzydzieści narodów Majów – kilka milionów Majów zamieszkuje nadal Mezoamerykę, walcząc, jak ich przodkowie, z codziennymi przeciwnościami losu. [UWAGA: Artykuł w rozbudowie].

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *