Góry Maya

belize maya mountains gory clouds chmury
Góry Maya w południowym Belize (fot: P.A. Trześniowski 2023)

Mezoameryka, geografia, geologia, Góry Maya, Belize

Góry Maya jaskinia Rio Frio
Jaskinia krasowa i stanowisko archeologiczne Rio Frio w Mountain Pine Ridge,
w Górach Maya, w Belize (fot. P.A. Trześniowski 2018).

Góry Maya to wyizolowane pasmo górskie, położone na pograniczu Belize i Gwatemali, na południe od półwyspu Jukatan. Góry Maya budowane są z peleozoicznych granitów, pochodzących z syluru, skał przeobrażonych jak kwarcyt, pochodzący z karbonu i permu oraz skał osadowych, jak piaskowce, margle, wapienie i dolomity pochodzące z jury i przeważnie z kredy.

belize maya mountains gory sunest zachod slonca
Zachód Słońca nad Górami Maya w Belize obserwowany z pokładu łodzi na Morzu Karaibskim (fot: P.A. Trześniowski 2023)

Geologicznie Góry Maya to jedna z najstarszych formacji skalnych w Ameryce Środkowej. Góry Maya zajmują obszar w przybliżeniu 100 na 60 km. Ich najwyższe szczyty to Doyle’s Delight (1124 m n.p.m.), nazwany tak na cześć pisarza sir Arthura Conan Doyle’a i Victoria’s Peak (1122 m n.p.m.), do niedawna uważany za najwyższy szczyt Belize, a nazwany tak na cześć królowej Wiktorii.

belize maya mountains gory clouds chmury
Widok na Góry Maya i uprawy w południowym Belize (fot: P.A. Trześniowski 2023)

Górski łańcuch Maya opada gwałtownie ku północy i na wschód, gdzie rozciągają się nadmorskie równiny Morza Karaibskiego oraz bardziej łagodnie w kierunku zachodnim, gdzie przechodzi on płynnie w leżący już głównie na terenie Gwatemali płaskowyż Vaca. Spada tu nawet do 5000 mm deszczu rocznie, rzeźbiąc trudny do przejścia krajobraz, wymagający teren pełen stromych wąwozów, lejów krasowych i tysięcy jaskiń. Wąskie jary w Górach Maya często kończą się nagle, gdy rzeźbiące ich kształt rwące, górskie strumienie nagle znikną pod ziemią w niedostępnych jaskiniach. Rzeki Gór Maya, jak Monkey, Deep, Golden Stream i Rio Grande spływają z gór na zachód, wylewając swe wody do Zatoki Honduraskiej.

belize maya mountains gory morze karaibskie caribbean sea
Góry Maya w Belize od strony Zatoki Hinduraskiej, obserwowane z pokładu łodzi na Morzu Karaibskim (fot: P.A. Trześniowski 2023)

Góry Maya – znaczenie kulturowe

Caracol Oxwitza
Panorama Caracol w Górach Maya w Belize ze szczytu najwyższego budynku – Ca’ana, wybudowanego ponad naturalnym źródłem. Naprzeciwko struktura B5, przylegająca do sztucznego rezerwuaru wody (fot. P.A. Trześniowski 2018).

Jakkolwiek by to nie brzmiało, pod względem kulturowym Góry Maya leżą na południowych Nizinach Majów. Na terenie Gór Maya znajdują się ważne stanowiska archeologiczne związane z cywilizacją Majów, jak Caracol (dawne Oxwitza) – ważne miasto-państwo dla zmiennych kół fortuny w polityce Majów okresu klasycznego, związane sojuszami wpierw z Tikal, później z dynastią Kaanul; Lubaantun – miejsce rzekomego znalezienia kryształowej czaszki, najsłynniejszego ze sfalsyfikowanych artefaktów przypisywanych cywilizacji Majów i Mezoameryce, Nim Li Punit, Uxbenka, Xnaheb czy Pusilha.

belize maya mountains gory clouds chmury
Góry Maya, południowe Belize (fot: P.A. Trześniowski 2023)

Znaczenie przyrodnicze Gór Maya

Góry Maya Rio Macal
Krajobraz rzeki Macal w Mountain Pine Ridge, w Górach Maya, w Belize.
Zdarzają się krokodyle… (fot. P.A. Trześniowski 2018)

Góry Maya to matecznik przyrody, w tym również gatunków endemicznych. Z większych gatunków zwierząt żyją tu jaguary, pumy, oceloty, tapiry Bairda, ostronosy i krokodyle Moreleta. Dla miłośników ornitologii jest to jeden z regionów najbogatszych w ptaki. Na terenie Gór Maya znajduje się rezerwaty i parki narodowe: Cockscomb Basin Wildlife Sanctuary & Jaguar Reserve, Columbia River Forest Reserve, Mountain Pine Ridge Forest Reserve i Chiquibul National Park.

Góry Maya Rio Frio Mountain Pine Ridge
Jaskinia krasowa i stanowisko archeologiczne Rio Frio w Mountain Pine Ridge,
w Górach Maya, w Belize (fot. P.A. Trześniowski 2018)

© Przemek A. Trześniowski | archeologia.edu.pl

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *