Indyk pawi (Meleagris ocellata) – kutz’

indyk pawi Meleagris ocellata kutz Calakmul Campeche Meksyk Jukatan bird turkey Yucatan Mexico
Kutz'ób - indyki pawie (Meleagris ocellata) w ruinach Oxpemul, Campeche (fot: P.A. Trześniowski 2021)

Jukatan, Chiapas, przyroda, natura, zwierzęta, ptaki, indyki, indyk pawi, kutz’

indyk pawi Meleagris ocellata kutz Calakmul Campeche Meksyk Jukatan
Kutz’ – indyk pawi (Meleagris ocellata) – samiec, nie pozostawia wątpliwości odnośnie bliskiego pokrewieństwa z dinozaurami (fot: P.A. Trześniowski 2022)

Indyk pawi (Meleagris ocellata) to gatunek indyka żyjącego dziko na półwyspie Jukatan, na terenie Meksyku (stany: Yucatan, Campeche i Quintana Roo), Gwatemali (departament Peten) i Belize (Cayo, Belize, Orange Walk, Corozal) oraz w meksykańskich stanach Tabasco i Chiapas. Nosi różne nazwy jak: pavo de monte, pavo ocelado, guajolote ocelado i occelated turkey, a w maaya t’aan: kutz’.

indyk pawi Meleagris ocellata kutz Coba Meksyk Jukatan bird turkey Yucatan Mexico
Kutz’ – indyk pawi (Meleagris ocellata) w ruinach Coba, Quintana Roo (fot: P.A. Trześniowski 2022)

Indyk pawi

Indyk pawi (Meleagris ocellata) to jeden z najbardziej barwnych ptaków Mezoameryki. Wyróżnia go sinoniebieska głowa z pomarańczowo-czerwonymi guzami, szmaragdowo-zielone pióra na szyi i po bokach, brązowe pióra podbrzusza i szare pióra ogona z oczkami na końcach oraz czerwone nogi i obwódki oczu.

indyk pawi Meleagris ocellata kutz Calakmul Campeche Meksyk Jukatan bird turkey Yucatan Mexico
Kutz’ – indyk pawi (Meleagris ocellata) w ruinach Calakmul, Campeche (fot: P.A. Trześniowski 2021)

Indyki pawie (Meleagris ocellata) dorastają do ponad metra długości i ponad 5 kg wagi. W zakładanym na powierzchni ziemi gnieździe indyki pawie składają od kilku do kilkunastu jaj, z których przed upływem miesiąca wykluwają się młode. Pisklęta indyków pawich są na tyle samodzielne, że wkrótce błyskawicznie opuszczają gniazdo.

indyk pawi Meleagris ocellata kutz Tikal Peten Gwatemala Jukatan bird turkey Yucatan Guatemala
Kutz’ – indyk pawi (Meleagris ocellata) w ruinach Tikal, Peten, Gwatemala (fot: P.A. Trześniowski 2023)

Kutz’ bliski zagrożenia wyginięciem

Indyk pawi (Meleagris ocellata) to gatunek bliski zagrożenia wyginięciem (NT – near threatened), ze względu na postępującą w geometrycznym tempie utratę naturalnych siedlisk. Indyki widywane są często po drodze do stanowisk archeologicznych Majów. Lokalne stada można spotkać bez problemu w największych dostępnych dla turystów ośrodkach jak: Tikal, Calakmul, Coba i El Mirador. W El Mirador żyją dwa stada, więc czasem można zaobserwować walki o teren obydwu samców alfa. W tych bardziej turystycznych zdarzają się na drodze między Chichen Itza a Chichen Viejo.

indyk pawi Meleagris ocellata kutz Calakmul Campeche Meksyk Jukatan bird turkey Yucatan Mexico
Kutz’ – indyk pawi (Meleagris ocellata) na drodze do Calakmul, Campeche. Indyki pawie uznawane są często za stworzenia pozbawione inteligencji, ponieważ przestraszone uciekają przed zderzakiem pojazdu, zamiast uskoczyć w bok w zarośla. Ptaki te, niedostosowane do rozwiązań technicznych naszych czasów, potrzebują jednak dość długiego rozbiegu, aby się wznieść (fot: P.A. Trześniowski 2023)

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *