Tikal – Acanaladuras (Grupa G)

tikal acanaladuras grupa g grupo group peten gwatemala guatemala
Charakterystyczna elewacja w formie szerokich półkolumn na fasadzie budowli w rezydencyjnej grupie G w Tikal (fot: P.A. Trześniowski 2022)
Mezoameryka, Tikal, Gwatemala, archeologia Majów, Maya, Peten, architektura, stanowisko archeologiczne, stanowiska archeologiczne
tikal acanaladuras grupa f grupo group peten gwatemala guatemala corbeled vault sklepienie kroksztynowe
Częściowo zachowane wejście w grupie rezydencyjnej G w Tikal (fot: P.A. Trześniowski 2022)

Grupa G w Tikal (Acanaladuras) to unikalny przykład późnoklasycznej architektury pałacowej w stylu Peten. Szerokie półkolumny pokrywające fasady tutejszych rezydencji nie mają znanych odpowiedników w stylu architektonicznym Peten, nie tylko w samym Tikal.

tikal acanaladuras grupa g grupo group peten gwatemala guatemala kolumny
Półkolumny na elewacji grupy rezydencyjnej G w Tikal (fot: P.A. Trześniowski 2022)

Grupa G leży tuż obok sacbé Mendez – jednej z głównych arterii komunikacyjnych współczesnego stanowiska archeologicznego Tikal. Droga ta prowadzi od Północnego Akropolu, Wielkiego Placu i Centralnego Akropolu na południowy-wschód, w kierunku Piramidy Inskrypcji (Templo VI).

tikal acanaladuras grupa f grupo group peten gwatemala guatemala corbeled vault sklepienie kroksztynowe
Częściowo zachowane wejście w grupie rezydencyjnej G w Tikal (fot: P.A. Trześniowski 2022)

Rozległe ruiny grupy architektonicznej G uważane są za rezydencję pałacową jednego z najwybitniejszych budowniczych Tikal – Yik’in Chan K’awiila – XXVII władcy Yax Mutul (Tikal), syna Jasaw Chan K’awiila. Budowa grupy G datowana jest zatem na lata jego panowania od 734 do co najmniej 746 r. n.e.

tikal acanaladuras grupa f grupo group peten gwatemala guatemala
Boczne wejście specjalne do grupy rezydencyjnej G w Tikal. Istnieją przypuszczenia, że cała ta elewacja była maską Potwora Ziemi – Witz, wewnątrz której znajdowało się przejście. Stiukowe zdobienia po prawej stronie na dole mają być jej pozostałością (fot: P.A. Trześniowski 2022)

Ciekawostką wzbudzającą zainteresowanie turystów odwiedzających ruiny grupy G w Tikal jest boczny tunel prowadzący do wnętrza grupy architektonicznej. Zagięty w kształcie litery L mógł pełnić funkcje architektonicznej jaskini. Zdaniem archeologów, widoczne na elewacji zdobienia wykonane w stiuku to pozostałości maski Potwora Ziemi – Witz, która otaczała niegdyś to wejście.

tikal acanaladuras grupa f grupo group peten gwatemala guatemala stucco stiuk
Stiukowe zdobienia na elewacji grupy rezydencyjnej G w Tikal (fot: P.A. Trześniowski 2022)

Budynki w grupie G wykonane są ze sporą precyzją, co tłumaczy przypisanie ich konstrukcji Yik’in Chan K’awiilowi – władcy. Przypisuje się mu również dokończenie prac nad piramidami ojca: Templo I i Templo II, wzniesienie piramid Templo IV i Templo VI oraz budowę sacbeób Mendeza i Malera, która prowadzi na północ, w stronę grupy triadycznej H.

tikal acanaladuras grupa f grupo group peten gwatemala guatemala corbeled vault sklepienie kroksztynowe
Komnaty w grupie rezydencyjnej G w Tikal. Uwagę przykuwają okna pomiędzy komnatami oraz zachowane oryginalne drewniane nadproża (fot: P.A. Trześniowski 2022)

Grupa G to jeden z największych odrestaurowanych kompleksów architektonicznych Tikal. Zachowało się tu aż 29 komnat ze sklepieniami kroksztynowymi. Są również pozostałości drugiego piętra, które również musiało posiadać takie sklepienia.

przemek trześniowski archeolog tikal gwatemala grupa g
Autor w grupie G w Tikal (fot: Grzegorz Krzątała 2022)

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *