Mezoameryka, Tikal, Gwatemala, archeologia Majów, Maya, Peten, architektura, stanowisko archeologiczne, stanowiska archeologiczne

Grupa G w Tikal (Acanaladuras) to unikalny przykład późnoklasycznej architektury pałacowej w stylu Peten. Szerokie półkolumny pokrywające fasady tutejszych rezydencji nie mają znanych odpowiedników w stylu architektonicznym Peten, nie tylko w samym Tikal.

Grupa G leży tuż obok sacbé Mendez – jednej z głównych arterii komunikacyjnych współczesnego stanowiska archeologicznego Tikal. Droga ta prowadzi od Północnego Akropolu, Wielkiego Placu i Centralnego Akropolu na południowy-wschód, w kierunku Piramidy Inskrypcji (Templo VI).

Rozległe ruiny grupy architektonicznej G uważane są za rezydencję pałacową jednego z najwybitniejszych budowniczych Tikal – Yik’in Chan K’awiila – XXVII władcy Yax Mutul (Tikal), syna Jasaw Chan K’awiila. Budowa grupy G datowana jest zatem na lata jego panowania od 734 do co najmniej 746 r. n.e.

Ciekawostką wzbudzającą zainteresowanie turystów odwiedzających ruiny grupy G w Tikal jest boczny tunel prowadzący do wnętrza grupy architektonicznej. Zagięty w kształcie litery L mógł pełnić funkcje architektonicznej jaskini. Zdaniem archeologów, widoczne na elewacji zdobienia wykonane w stiuku to pozostałości maski Potwora Ziemi – Witz, która otaczała niegdyś to wejście.

Budynki w grupie G wykonane są ze sporą precyzją, co tłumaczy przypisanie ich konstrukcji Yik’in Chan K’awiilowi – władcy. Przypisuje się mu również dokończenie prac nad piramidami ojca: Templo I i Templo II, wzniesienie piramid Templo IV i Templo VI oraz budowę sacbeób Mendeza i Malera, która prowadzi na północ, w stronę grupy triadycznej H.

Grupa G to jeden z największych odrestaurowanych kompleksów architektonicznych Tikal. Zachowało się tu aż 29 komnat ze sklepieniami kroksztynowymi. Są również pozostałości drugiego piętra, które również musiało posiadać takie sklepienia.

Jeden komentarz