Styl architektoniczny Usumacinta

Plan de Ayutla ruiny Majów Maya Chiapas Meksyk Mexico ruins
Plan de Ayutla, Selva Lacandona, Chiapas, Meksyk (fot: P.A. Trześniowski 2022)
Architektura Majów, Usumacinta, Chiapas, Meksyk, Gwatemala, style architektoniczne, przewodnik architektoniczny, Mezoameryka
lacanja maya ruins selva lacandona usumacinta chiapas meksyk mexico
Styl architektoniczny Usumacinta na stanowisku Lacanja Chansayab, Chiapas, Meksyk. Uwagę zwracają chatakterystyczne wcięcia w górnej części wejść (fot: P.A. Trześniowski 2022)

Styl architektoniczny Usumacinta to lokalny, lecz mocno zindywidualizowany dialekt stylu architektonicznego Peten. Charakteryzują go trapezowate dachy świątyń i pałaców z większą ilością wejść, tworzących czasami swego rodzaju kolumnady, jak na akropolu w Palenque.

Palenque Catherwood
Zarośnięty przez selwę pałac na akropolu w Palenque (ryc. Frederick Catherwood 1843)

W regionie rzeki Usumacinta nie ma aż tak strzelistych piramid jak w Peten, choć często wykorzystywano stoki gór, jak np. w Grupie Krzyża w Palenque czy w Yaxchilan. Świątynie wznoszone są na szerokich piramidalnych platformach, które w wypadku najważniejszych budynków mogą jednak osiągać całkiem spore rozmiary (vide: Świątynia Inskrypcji w Palenque).

Palenque Temple of Inscriptons
Palenque, Świątynia Inksrypcji z trapezoidalnym dachem. Piramida skrywa grobowiec Pakala Wielkiego. Na szczycie widać jedynie resztki dawnego grzebienia dachowego (fot: P.A. Trześniowski 2022)

Ze względu na mniejszy udział procentowy platform w stosunku do świątyń w całości bryły, w porównaniu do wielkich piramid Peten, sporą część ładunku ikonograficznego w stylu Usumacinta zawłaszczają grzebienie dachowe, których rozmiary, porównywalne z Peten, osiągały nad Usumacintą nawet 40-50% sumarycznej wysokości struktur.

yaxchillan usumacinta chiapas mexico meksyk maya ruins ruiny majow
Charakterystyczny i względnie dobrze zachowany grzebień dachowy świątyni 33 w Yaxchillan nad rzeką Usumacitna, Chiapas (fot: P. A. Trześniowski 2022)
Yaxchilan temple 33 templo Usumacinta
Widok z boku na świątynię 33 w Yaxchilan, trapezowaty dach i konstrukcję grzebienia dachowego (fot: P.A. Trześniowski 2022)

Pibnah – wewnętrzne sanktuarium

W świątyniach zbudowanych w stylu architektonicznym Usumacinta znajdują się zwykle wewnętrzne sanktuaria – pibnaahób (l. mn.) – mniejsze komory, otoczone wokół korytarzem w kształcie litery C. Sztandarowym przykładem wewnetrznych santkuariów są świątynie w słynnej Grupie Krzyża w Palenque. Podobne rozwiązanie architektoniczne z wewnętrznymi sanktuariami otoczonymi korytarzem zaistniało w okresie postklasycznym w Stylu Wschodniego Wybrzeża na Jukatanie.

Plan de Ayutla ruiny Majów Maya Chiapas Meksyk Mexico ruins
Pibnaah – wewnętrzne sanktuarium w jednej ze struktur na południowo-zachodniej krawędzi Północnego Akropolu w Plan de Ayutla, Selva Lacandona, Chiapas (fot: P.A. Trześniowski 2024)
Plan de Ayutla ruiny Majów Maya Chiapas Meksyk Mexico ruins
Pibnaah – wewnętrzne sanktuarium z dodatkowym bocznym pomieszczeniem w jednej ze struktur na południowo-zachodniej krawędzi Północnego Akropolu w Plan de Ayutla, Selva Lacandona, Chiapas (fot: P.A. Trześniowski 2024)
Plan de Ayutla ruiny Majów Maya Chiapas Meksyk Mexico ruins
Wewnętrzne sanktuarium (pibnaah) i rozmiar okalającego go korytarza w jednej ze struktur na południowo-zachodniej krawędzi Północnego Akropolu w Plan de Ayutla, Selva Lacandona, Chiapas (fot: P.A. Trześniowski 2024)
Plan de Ayutla ruiny Majów Maya Chiapas Meksyk Mexico ruins
Wewnętrzne sanktuarium (pibnaah) w jednej ze struktur na południowo-zachodniej krawędzi Północnego Akropolu w Plan de Ayutla, Selva Lacandona, Chiapas (fot: P.A. Trześniowski 2022)
Plan de Ayutla ruiny Majów Maya Chiapas Meksyk Mexico ruins
Wewnęrzne sanktuarim struktury na południowej krawędzi Północnego Akropolu stanowiska archeologicznego Plan de Ayutla, Chiapas (fot: P.A. Trześniowski 2024)

Typowe stanowiska architektury Usumacinta

Stanowiska archeologiczne ze stylem architektonicznym Usumacinta położone są w dorzeczu Rio Usumacinta, na terenie dzisiejszego stanu Chiapas w Meksyku oraz departamentu Peten w Gwatemali. Za sztandarowe stanowiska zbudowane w stylu architektonicznym Usumacinta uznać możemy Yaxchilan oraz Palenque. Piękne przykłady architektury w tym stylu znajdziemy również na mniejszych stanowiskach, jak Plan de Ayutla, Bonampak czy Lacanja Chansayab. W Lacanja Tzeltal nie zachowała się ani jedna stojąca struktura, jednak po ruinach łatwo założyć, że dawne Sak Tz’i’, w swej klasycznej wersji, zbudowane było również w tym stylu.

yaxchilan meksyk chiapas usumacinta ruiny majów maya ruins mexico structure 19
Świątynia 19 w Yaxchilan, styl architektonicczny Usumacinta – trapezowaty dach i elementy grzebienia dachowego (fot: P.A. Trześniowski 2022)

Bibliografia:

Gendrop, Paul (1997) Diccionario de Arquitectura Mesoamericana, Trillas

Szymański, Jan (2014) Between Death and Divinity: Rethinking the Significance of Triadic Groups in Ancient Maya Culture, „Estudios de Cultura Maya” XLIV DOI: 10.1016/S0185-2574(14)71397-8

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *