Ameryka Środkowa, natura, przyroda Jukatanu, fauna, krokodyl, krokodyle, gady
Krokodyl meksykański / belizeński / Moreleta (Crocodylus moreletii) ma znacznie mniejszy zasięg występowania niż jego większy kuzyn – krokodyl amerykański (Crocodylus acutus). Spotykamy go w Ameryce Środkowej, wzdłuż wybrzeży Zatoki Meksykańskiej: w stanach Tabasco, Vera Cruz, aż po Tamaulipas na północy Meksyku, na półwyspie Jukatan oraz nieco dalej na południe w Belize i departamencie Peten w Gwatemali. Krokodyle meksykańskie zamieszkują zbiorniki słodkowodne: laguny, bagniska, rzeki, w tym również meksykańskie cenoty. Występują jednak również w wodach słonawych, jak np. Ria Lagartos.
Jak wygląda krokodyl meksykański?
Krokodyl meksykański / belizeński / Moreleta (Crocodylus moreletii) dorasta do 3 m długości i wagi 150 kg, ale ich średnie rozmiary to 1,5-2,7 metra. Samce krokodyli meksykańskich są wyraźnie większe. Kiedy przekroczą rozmiar 2,5 m i wagę ponad 100 kg ich czaszki stają się wyraźnie szersze i bardziej krępe. Niezwykle rzadko raportowane są osobniki, które osiągnęły powyżej 4 m długości i wagę powyżej 250 kg. Takie giganty widujemy nad Rio Usumacinta w stanie Chiapas, nieopodal stanowisk archeologicznych Yaxchilan i Piedras Negras.
Koło życia krokodyla meksykańskiego
Ze względu na nachodzące zasięgi występowania krokodyli amerykańskich (Crocodylus acutus) i krokodyli meksykańskich (Crocodylus moreletii) dochodzi między nimi do walk, ale również do hybrydyzacji. Okres godowy krokodyli meksykańskich przypada w innej części roku, pod koniec pory suchej (kwiecień-czerwiec). Samice składają po 20-45 jaj przed nastaniem pory deszczowej na szczycie kopca, który może służyć za gniazdo więcej niż jednej z nich.
Samice krokodyli meksykańskich (Crocodylus moreletii) pilnują swego gniazda przez okres wykluwania. Trwa on około 80 dni. Podobnie jak w wypadku krokodyli amerykańskich (Crocodylus acutus), samice, przyzywane przez młode, przenoszą swe wyklute maleństwa w pysku do zbiornika wodnego. Rodzice chronią przychówek wspólnie.
Jak poluje krokodyl meksykański?
Młode krokodyle meksykańskie (Crocodylus moreletii) mają średnio około 17 cm długości. Polują na insekty i ryby. Większe krokodyle mają większe możliwości, więc och ofiarą, prócz ryb, padają ptaki, ssaki oraz inne gady, mięczaki, skorupiaki i inne bezkręgowce. Uprawiają padlinożerstwo oraz kanibalizm. Podobnie jak krokodylom amerykańskim zdarza im się atakować ludzi. Krokodyl meksykański nie jest drapieżnikiem szczytowym. Naturalnym wrogiem krokodyla meksykańskiego jest jaguar.
Trochę systematyki krokodyla meksykańskiego
Gatunek krokodyl meksykański (Crocodylus moreletii) po raz pierwszy opisany został w 1850 roku w Meksyku przez Pierre Marie Arthura Moreleta. Bardzo długo był mylony z krokodylem amerykańskim (Crocodylus acutus) z uwagi na duże fenotypowe podobieństwo i współwystępowanie, dlatego jako odrębny gatunek rozpoznaje się go dopiero od lat 20. XX stulecia.
Dokąd najlepiej na krokodyle meksykańskie?
Jako cywilizowani i świadomi mieszkańcy planety z umierającymi ekosystemami omijamy zdecydowanie krokodyle farmy! Pewnym strzałem, jeśli chodzi o krokodyle meksykańskie (Crocodylus moreletii) będą rozlewiska Ria Lagartos na północy Jukatanu, gdzie występują one na tych samych siedliskach co krokodyle amerykańskie (Crocodylus acutus).
Młode krokodyle zamieszkują czasem meksykańskie cenoty, np. Cenote Aktun Ha czy Cenote Manatee (Casa). Nurków uprzejmie prosimy, by się do nich nie zbliżali, ponieważ płoszone szukają sobie spokojniejszych akwenów. W przeszłości krokodyl mieszkał nawet w Cenote Angelita 🐊🐊🐊
=> Przyroda Jukatanu i Ameryki Środkowej
3 komentarze