Tikal, ruiny Majów, Mezoameryka, archeologia, architektura, Niziny Majów, Gwatemala, Peten, piramidy Majów, stanowiska archeologiczne, stanowisko archeologiczne, hiatus w Tikal, grzebień dachowy, Templo IV
Piramida Templo IV w Tikal to najwyższa jednobryłowa budowla w całej historii Majów. Zbudowana w stylu architektonicznym Peten, uchodzi za jedną z ikon tego stylu. Sam jej grzebień dachowy miał wysokość 12,86 m, odrobinę więcej niż grzebień dachowy piramidy Templo V. Piramida Templo IV mierzy 64,6 m wysokości od podstawy po szczyt, ale stoi do tego na kilkumetrowej platformie, o bokach 144 x 108 m. Na tę dwupoziomową platformę o zaokrąglonych rogach prowadziły schody o szerokości 44 m. Objętość piramidy Templo IV szacuje się na około 190 000 m3.

Ku szczytowi piramidy Templo IV prowadziły schody o szerokości ponad 16 m. Na szczycie piramidy znajduje się platforma o wymiarach 20 x 33 m i w przybliżeniu prostokątnym kształcie. Na tej platformie znajdowała się jeszcze jedna, mniejsza, o wysokości 0,9 m. Świątynia na szczycie piramidy ma rozmiary 31,9 x 12,1 m przy 8,9 m wysokości. Wewnątrz świątyni znajdują się, zgodnie z rozwiązaniami przyjętymi w Tikal w epoce późnoklasycznej, aż trzy bardzo płytkie lecz bardzo szerokie komnaty, połączone środkowym korytarzem.
Yik’in Chan K’awiil
Komnaty świątyni na szczycie piramidy Templo IV w Tikal zdobiły przepięknie rzeźbione nadproża wykonane z drewna sączyńca. Dwa spośród nich wywieziono w 1877 r. do Szwajcarii. Znajdują się nadal w Bazyleji, gdzie można je oglądać w Museum der Kulturen Basel. Z inskrypcji wiemy, że piramidę Templo IV konsekrował w 741 r. n.e. Yik’in Chan K’awiil, 27 władca Yax Mutul (Tikal). Trzecie nadproże (Lintel 3) przedstawia Yik’in Chan K’awiila i celebruje jego zwycięstwo nad Waka’ (El Peru) w 743 r. n.e.
Gdzieś tu powinien znajdować się grobowiec Yikin Chan K’awiila. Niestety, po dziś dzień nieodnaleziony…
- => Tikal (Yax Mutul)
- => Piramida Templo V
- => Północny Akropol Tikal
- => Mundo Perdido
- => Centralny Akropol Tikal