Eksploracja, ekspedycje, wiedza, archeowyprawy, wyprawy, popularyzacja nauki
Co to jest Strefa Patrona portalu Mezoameryka?
Strefa Patrona portalu Mezoameryka (archeologia.edu.pl) to wydzielona część, w której zamieszczane są artykuły popularnonaukowe dostępne jedynie dla grona Patronów wspierających działalność portalu. Są to teksty oczekujące na publikacje w mediach czyli ich pełne, pozbawione skrótów redakcyjnych wersje. Artykuły w Strefie Patrona są również aktualizowane w miarę postępu badań i rozwoju wiedzy, podobnie jak wszystkie inne informacje na portalu Mezoameryka.
Jakie korzyści daje udział w gronie Patronów portalu Mezoameryka?
Dzięki udziałowi w gronie patronów portalu Mezoameryka (archeologia.edu.pl) uzyskujesz błyskawiczny dostęp do najciekawszych informacji z frontu badań na polu archeologii Majów i innych cywilizacji prekolumbijskiej Mezoameryki, bez opóźnień wynikających z czasu trwania procesu redakcyjnego i poślizgów w terminach publikacji. Zyskujesz również wiedzę z szerszymi objaśnieniami, ułatwiającymi zrozumienie, nie mieszczącymi się zwykle w formule redakcyjnej poszczególnych mediów, często również ze znacznie szerszą oprawą graficzną (nie wszystkie zdjęcia z terenu mogą być publikowane).
Kto może zyskać dostęp do Strefy Patrona?
Dostęp do Strefy Patrona portalu Mezoameryka (archeologia.edu.pl) mogą otrzymać uczestnicy wypraw krajoznawczych i warsztatów terenowych na terenie Mezoameryki: => Archeowyprawy.pl oraz osoby bezpośrednio zainteresowane wsparciem działalności portalu. Ponieważ techniczne utrzymanie portalu wiąże się z rosnącymi kosztami (hosting, opłaty domenowe, protokół https), obecnie trwa akcja zbierania funduszy na portalu zrzutka.pl. Przewidujemy również rozszerzenie form wsparcia o serwisy typu Patronite. Tymczasem kontakt w sprawie udziału w Strefie Patrona: archeoprzewodnik@gmail.com
Strefa Patrona:
Opowieści z południowych Nizin Majów:
Dynastia Węża (Kaanul):
Królestwo Węża (Kaanul) – historia najbardziej ambitnej i w swych czasach najpotężniejszej dynastii Majów, z klasycznymi stolicami w Dzibanche i Calakmul, a preklasycznymi w Yaxnohcah, Nakbe, El Mirador, El Tintal której książkowi i filmowi Lannisterowie nie dorastali do pięt…
- Królestwo Węża (Kaanul) I: Dwa gniazda Węży i tajemnicze stanowisko Q – 14 X 2022 / „Archeowieści” 27 III 2023
- Królestwo Węża (Kaanul) II: Wąż zabija Węża – Schody Hieroglificzne z Naranjo i Caracol – 14 X 2022 / „Archeowieści” 10 IV 2023
- Królestwo Węża (Kaanul) III: wazy dynastyczne – w poszukiwaniu korzeni – 14 X 2022 / „Archeowieści” 24 IV 2023
- Królestwo Węża (Kaanul) IV: Nowe przygody K’ahk’ Ti’ Ch’ich’. Kto załatwił Yax Mutal? – 14 X 2022 / „Archeowieści” 8 V 2023
- Królestwo Węża (Kaanul) V: Największe piramidy Majów – 15 III 2023 / „Archeowieści” 7 VIII 2023
Nowy Porządek (Wite’ Nah):
Po drugiej stronie barykady… Nowy Porządek (Wite’ Naah) – zaprzysięgli przeciwnicy dynastii Kaanul ze stolicą w Tikal, najpiękniejszym z częściowo odrestaurowanych stanowisk archeologicznych Mezoameryki.
- Tikal II: Entrada 378 r. n.e. – 19 II 2023 / „Archeowieści” 21 IX 2023
- Tikal III: Od entrady po hiatus. Nowe rozdanie w Teotihuacan – 21 II 2023 / „Archeowieści” 30 X 2023
- Tikal IV: Hiatus: historia czasu upadku – 23 II 2023 / tba
- Tikal V: Odrodzenie – 24 II 2023 / tba
Rycerze Witz (Becan i region Rio Bec):
Tajemnice Rio Bec – opowieści z najbardziej niesamowitego pod względem architektonicznym i najbardziej zagadkowego historycznie regionu Nizin Majów:
- Powrót do Becan – pół wieku archeologii – 17 XI 2021 / „Archeowieści” 28 III 2022
- Rio Bec A – pałac Ixtinta – 03 VI 2022 / „Archeologia Żywa” 4(86)2022
- Rio Bec B – Temple – 13 VI 2022 / „Archeologia Żywa” 1(87)2023
- Rio Bec D – którędy w zaświaty? – 27 VIII 2022 / „Archeologia Żywa” 2(88)2023
Strefa Patrona portalu Mezoameryka czeka na Twój akces
Jeden komentarz