Constantine S. Rafinesque

Constantine Samuel Rafinesque (1783-1840), żądny sławy, ekscentryczny XIX-wieczny naturalista. Zainteresował się tajemniczymi glifami Majów, po przejrzeniu wydanego przez Alexandra von Humboldta albumu Josepha Friedricha Vues des Cordillères et monuments des peuples indigènes de l’Amerique, w którym znalazło się pięć stron Kodeksu Drezdeńskiego i relacji z podróży do Chiapas Alessandro del Rio, który zamieścił w niej kilka glifów z Palenque (Schele & Fireidel). Z uwagi na pierwszą istotną analizę można uważać go za prekursora epigrafiki Maya.

Constantine S. Rafinesque przeczytał 1000 książek zanim ukończył wiek 12 lat, mając 15 operował 50 językami. Gdy trafił na raport Alessandro del Rio z ekspedycji do Palenque, po raz pierwszy zetknął się z majańskimi hieroglifami, które od pierwszego wejrzenia go oczarowały. Zauważył ich podobieństwo do tych z Kodeksu Drezdeńskiego, który poznał dzięki publikacji Humboldta. Swe przemyślenia zawierał w dwóch wydawanych przez siebie periodykach: The Atlantic Journal i Friend of Knowledge. W 1827 r. napisał list do Petera Duponceau, znanego na owe czasy filologa.

W 1832 r. Constantine S. Rafinesque zrozumiał, że kropki towarzyszące majańskim hieroglifom to cyfry 1, zaś kreski to 5, kładąc podwaliny pod przyszłe zrozumienie systemu liczbowego przez Ernsta Föstermanna i rozszyfrowanie kalendarza Majów. Próbował zwrócić uwagę Champoliona na pismo z Otolum, jak nazywał Palenque, niestety, zwycięzca hieroglifów egipskich zmarł zanim dotarła do niego ta korespondencja. Rafinesque napisał list do Stephensa, przypominając mu o wadze informacji z Palenque i przynaglając go do ich publikacji, odpowiedź Stephensa nie zastała go już jednak wśród żywych. (Stuart & Stuart 2008:57-61,69-70).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *