Mezoameryka, Meksyk, cywilizacja Huasteca, Huastekowie, Queretaro, Tancama, Sierra Madre Oriental, Sierra Gorda, piramidy Huasteków
Huastekowie (Téenek, Huastec, Huastecos, Wastek) są najstarszą gałęzią, jaka oddzieliła się od pradawnego pnia Protomajów. W odróżnieniu od wszystkich młodszych narodów, przed tysiącami lat udali się na północ, osiedlając wzdłuż środkowego wybrzeża Zatoki Meksykańskiej (maaya t’aan: K’áak’náabil Mayab). Tancama to ośrodek Huasteków na terenie Sierra Gorda w łańcuchu Sierra Madre Oriental. Stanowisko Tancama było zamieszkane (~200 p.n.e. – ~ 900 n.e.), czylu co najmniej od epoki późnopreklasycznej aż do końca okresu klasycznego.
Stanowisko archeologiczne Tancama to ponad pół setki struktur. Piramidy i platformy zostały w większości odrestaurowane. W Tancama dostrzeżono orientację archeoastronomiczną. W dniu przesilenia zimowego Słońce wschodzi nad szczytem Cerro Alto (Tancama). Huasteckie miasto zostało zbudowane na tarasach wyżłobionych w zboczach u podnóża tej góry. Tancama przeżywało swoje apogeum pod koniec okresu klasycznego, w latach 700-900 n.e.
Architektura Tancama
W Tancama widać architekturę okresu klasycznego, wybudowaną w latach 500-900 n.e. Monumentalna architektura Tancama jest zlokalizowana wokół trzech głównych placów i kilku mniejszych tarasów.
Główne place Tancama noszą dziś nazwy: El Mirador, Santiago i La Pomesa. Place te, choć znajdują się na różnych poziomach, posiadają orientację południkową.
Architektoniczną ciekawostką Tancama są, obok standardowych piramid i platform, struktury okrągłe i półokrągłe. To rzadkość, jeśli chodzi o generalne założenia architektury w Mezoameryce.
Tancama należało do obszaru kulturowego Mezoameryki. Świadczy o tym m.in. boisko do pok-ta-pok. Stadion w Tancama nie należy jednak do największych. Dłuższa oś boiska ma około 18 m.
Wykopaliska archeologiczne
Wykopaliska archeologiczne na terenie Tancama przeprowadzono dopiero w pierwszych dekadach XXI wieku. Projekt z ramienia INAH prowadził Jorge Quiroz. Podczas eksploracji odkryto około 50 pochówków. Są to zarówno pochówki pojedyncze, jak i zbiorowe. Zlokalizowano je w strukturach 1, 2, 6, 7 i 8 wokół placu El Mirador. Charakterystyczne deformacje czaszki oraz artefakty znalezione w pochówkach wiążą je z kulturą Huasteków.
Jak dotrzeć do Tancama?
Stanowisko archeologiczne Tancama zostało udostępnione dla ruchu turystycznego przez INAH pod koniec roku 2011. Na ścieżce turystycznej znajdują się struktury położone wokół placów Santiago i El Mirador. Nadal nie ma tu dobrego oznakowania ani znośnej drogi dojazdowej. Tancama leży na północy stanu Queretaro, 13 km od Jalpan de Serra w Sierra Gorda, w kierunku Landa de Matamoros.