Fotografia rekonstrukcyjna, rekonstrukcje, rycerstwo, husaria, lekka kawaleria, lekka jazda, I Rzeczpospolita, XVI w., Orsza, Obertyn, Lubiszew Trzczewski

Husaria nie od zawsze była ciężką skrzydlatą jazdą, przetaczającą się niczym walec przez dowolnego przeciwnika. Na początku XVI w. jako lekka jazda służyła w swej wczesnej wersji podjazdom, manewrom oskrzydlającym i działaniom pościgowym. Wysokie, asymetryczne tarcze służyły obronie przed arkanami – ich funkcję w późniejszych czasach przejęły husarskie skrzydła.
Początki husarii w Polsce i na Litwie

Najstarszy znany dokument wspominający husarię to Regestrum in quo diversi computi ti rationem… regest skarbowy z 1500 roku, w którym wspomina się zaciąg husarzy na służbę Jagiellonów. W Rzeczypospolitej pojawili się ledwie dwa lata wcześniej, w 1498 r. z inicjatywy Jana I Olbrachta. W 1503 Sejm Wielki powołał pierwsze chorągwie husarskie autoramentu narodowego.
Husaria – pierwsze bitwy

Wczesna husaria, jako lekka jazda walczyła w 1514 r. pod Orszą, w czasie wojny litewsko-moskiewskiej. W 1531 r. pod Obertynem, pod wodzą hetmana wielkeigo koronnego Jana Amora Tarnowskiego przeciwko hospodarowi mołdawskiemu.

W 1577 r. pod Lubiszewem Trzczewskim husaria walczyła przeciw zaciężnym wojskom Gdańska. Gdańszczań złamała wtedy druga szarża husarii, która ścigała niemieckich najemników i milicję miejską aż pod mury miasta.

Fotografia rekonstrukcyjna to pasja, a nie zawód. Zdjęcia służą do kopiowania i wykorzystania – są pomnikiem trudu rekonstruktorów, a nie fotografa .
Na życzenie udostępniam do druku materiał w wyższej rozdzielczości. Kontakt przez WhatsApp +52 984 876 1504