Jukatan, Chiapas, przyroda, natura, zwierzęta, ptaki, indyki, indyk pawi, kutz’
Indyk pawi (Meleagris ocellata) to gatunek indyka żyjącego dziko na półwyspie Jukatan, na terenie Meksyku (stany: Yucatan, Campeche i Quintana Roo), Gwatemali (departament Peten) i Belize (Cayo, Belize, Orange Walk, Corozal) oraz w meksykańskich stanach Tabasco i Chiapas. Nosi różne nazwy jak: pavo de monte, pavo ocelado, guajolote ocelado i occelated turkey, a w maaya t’aan: kutz’.
Indyk pawi
Indyk pawi (Meleagris ocellata) to jeden z najbardziej barwnych ptaków Mezoameryki. Wyróżnia go sinoniebieska głowa z pomarańczowo-czerwonymi guzami, szmaragdowo-zielone pióra na szyi i po bokach, brązowe pióra podbrzusza i szare pióra ogona z oczkami na końcach oraz czerwone nogi i obwódki oczu.
Indyki pawie (Meleagris ocellata) dorastają do ponad metra długości i ponad 5 kg wagi. W zakładanym na powierzchni ziemi gnieździe indyki pawie składają od kilku do kilkunastu jaj, z których przed upływem miesiąca wykluwają się młode. Pisklęta indyków pawich są na tyle samodzielne, że wkrótce błyskawicznie opuszczają gniazdo.
Kutz’ bliski zagrożenia wyginięciem
Indyk pawi (Meleagris ocellata) to gatunek bliski zagrożenia wyginięciem (NT – near threatened), ze względu na postępującą w geometrycznym tempie utratę naturalnych siedlisk. Indyki widywane są często po drodze do stanowisk archeologicznych Majów. Lokalne stada można spotkać bez problemu w największych dostępnych dla turystów ośrodkach jak: Tikal, Calakmul, Coba i El Mirador. W El Mirador żyją dwa stada, więc czasem można zaobserwować walki o teren obydwu samców alfa. W tych bardziej turystycznych zdarzają się na drodze między Chichen Itza a Chichen Viejo.
Wsparcie dla portalu Mezoameryka
Jeżeli uznasz treści publikowane na portalu MEZOAMERYKA: archeologia.edu.pl za użyteczne, wesprzyj nas, przyłączając się do akcji przedłużenia działalności portalu. Wierząc mocno w powszechny i darmowy dostęp do wiedzy, od trzech lat utrzymuję portal własnym sumptem, bez reklam. Opublikowałem tutaj w tym czasie ponad 180 artykułów z materiałami i informacjami pozyskanymi w terenie. Jednak, z roku na rok koszty utrzymania portalu rosną i obecnie jest to już prawie 1200 zł. Dlatego zorganizowałem zbiórkę pod adresem: zrzutka.pl/ndatd3. Zachęcam do nawet najdrobniejszych wpłat. Wspierajmy polską naukę
4 komentarze