Warsaw Maya Meeting 3.5

Mezoameryka, konferencje, warsztaty, prezentacje, archeologia, archeoastronomia, epigrafika, architektura, Maya, Majów

Warsaw Maya Meeting warsztaty z archeoastronomii archeologii krajobrazu i epigrafiki Warszawa konferencja CBA UW

W dniach 17-18 V 2024 w Warszawie odbyła się kolejna konferencja z cyklu Warsaw Maya Meeting. Tym razem spotkanie majanistów miało charakter warsztatowy, stąd numeracja po przecinku 😉 W ramach kolejnych sesji omawiano archeoastronomię, architekturę i ikonografię, archeologię krajobrazu oraz epigrafikę Majów. Moduły prowadzili: prof. Stanisław Iwaniszewski, dr Agnieszka Hamann, dr Michał Gilewski i Przemek A. Trześniowski:

Warsaw Maya Meeting warsztaty konferencja

Warsztaty rozpoczął wstęp do archeoastronomii Mezoameryki: rola Słońca w określaniu stron świata i efekt tego w nazewnictwie kierunków kardynalnych w językach Majów i innych kultur. W ramach pogłębienia tematu omówiono cykle zaćmieniowe (tritos, tzolkinex, exeligmos), interesujący cykl 819-dniowy, stosowany w epoce późnoklasycznej w niektórych miastach Majów, jak Palenque, Pomona i Yaxchilan nad Usumacintą czy Copan i Quirigua w dolinie rzeki Motagua oraz cykl 65-dniowy.

Warsaw Maya Meeting warsztaty konferencja

Warsztaty z epigrafiki Majów również dotykały zagadnień związanych z czasem. Praktykowano odczytywanie inskrypcji z wybranych ośrodków w Peten i regionu Usumacinta, bazując na podstawowych kalendarzach Majów: tzolk’in, haab’, Długiej Rachubie oraz wyrażeniach znamionujących dystanse między zdarzeniami, a także najbardziej typowe wydarzenia wymieniane w majańskich inskrypcjach.

Warsaw Maya Meeting warsztaty konferencja

Ikonografia i architektura regionu Rio Bec skrywa przed badaczami wciąż wiele nierozwiązanych kwestii. Unikalny sposób zabudowy nie ma odpowiednika w całym świecie Majów, natomiast wyszukany styl architektoniczny Rio Bec wskazuje na kontakty i wymianę idei oraz rozwiązań technicznych z regionami: Chenes i Puuc.

Warsaw Maya Meeting warsztaty konferencja

Archeologia krajobrazu to kolejna istotna droga do zrozumienia dawnych kultur Mezoameryki. Badanie roli kulturowej krajobrazu pełni kluczową rolę w wielu projektach archeologicznych. Niezwykle istotną poddziedzinę wspierają dziś nowoczesne narzędzia, jak LiDAR, którego zastosowanie w archeologii miało swój początek w Polsce.

Warsaw Maya Meeting warsztaty konferencja

W warsztatach wzięli udział studenci z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warszawskiego, przy miażdżącej przewadze reprezentacji z Krakowa 🙂 Połowa prelegentów przyleciała na warsztaty z Meksyku 😉 Do zobaczenia na kolejnych Warsaw Maya Meeting 🖖🤠

Warsaw Maya Meeting warsztaty konferencja

Astronomiczna dogrywka

W tydzień po warsztatach Warsaw Maya Meeting 3.5 spotkaliśmy się ponownie, aby omówić szczegółowo mechanikę eklips i stan obecnej wiedzy nad zaćmieniami Słońca u Majów na tle wzrastającej popularności turystyki zaćmieniowej. Drugim tematem była mechanika kalendarza księżycowego Majów (Lunar Series) na bazie tzw. Tabeli Zaćmień z Kodeksu Drezdeńskiego oraz odkryć z Xultun i wynikających stąd wątpliwości co do zaproponowanej dekadę temu korelacji kalendarzy Majów 584286 (GMT+3 Martin-Skidmore).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *