Salwador, Ameryka Środkowa, Wyżyny Majów, Mezoameryka
El Salwador to państwo w Ameryce Środkowej, leżące na terenie obszaru kulturowego dawnych Wyżyn Majów, znajdujących się z kolei na terenie Mezoameryki. Salwador to posiekana wulkaniczną aktywnością równina, otoczona górami i granicząca z Oceanem Spokojnym. Wulkanizm i geologię Salwadoru na przełomie XIX i XX stulecia badał jako pierwszy Karl T. Sapper, znany archeologom z odkrycia pałacu Ixtinta na stanowisku Rio Bec A w regionie Rio Bec, położonym w południowo-wschodniej części meksykańskiego stanu Campeche. Sapper zdobył szczyty wszystkich wulkanów Ameryki Środkowej od Meksyku aż po Panamę.
Salwador ma powierzchnię 21 041 km2 (nieco więcej niż województwo Podlaskie). Zamieszkuje go 6,83 mln ludzi (półtora miliona więcej niż województwo Mazowieckie). Mimo najmniejszej powierzchni jest więc najgęściej zaludnionym krajem Ameryki Środkowej. Salwador ma długość 270 km na osi WNW-ESE i 142 km na osi N-S. Granicząc z Gwatemalą i Hondurasem, jako jedyne z państw Ameryki Środkowej nie ma dostępu do Morza Karaibskiego. Walutą Salwadoru jest bitcoin oraz amerykański dolar.
Materiał krajoznawczy zebrany został w trakcie ekspedycji archeologicznych do Salwadoru w latach 2021-2022, realizowanych w ramach Proyecto Arqueologico San Isidro (PASI).
© Przemek A. Trześniowski | archeologia.edu.pl
9 komentarzy