Dławigad amerykański – bocian

Ameryka Środkowa, natura, przyroda Jukatanu, fauna, bocian, dławigad, ptaki

bocian ptak stoker dlawigad amerykanski bird meksyk mexico
Brodzący dławigad amerykański (Mycteria americana) na rozlewiskach Ria Lagartos (fot: P.A. Trześniowski 2024)

Dławigad amerykański (Mycteria americana) długo uważany był za ogromny gatunek ibisa, dopóki badania nie dowiodły, że jest to… bocian. Zamieszkuje kontynenty Ameryk: sporą część Ameryki Południowej, Amerykę Środkową i część Southwestu, czyli południowo-zachodnią część USA oraz na Florydzie. Na Jukatanie spotykamy je na rozlewiskach Ria Lagartos, w północno-wschodniej części półwyspu

Jak wygląda dławigad?

bocian ptak stoker dlawigad amerykanski bird meksyk mexico
Dławigad amerykański (Mycteria americana), bocian na rozlewiskach Ria Lagartos w Meksyku (fot: P.A. Trześniowski 2024)

Dławigad amerykański (Mycteria americana) ma sylwetkę typową dla bociana, jednak posiada lekko zagięty na końcu dziób w odróżnieniu od obu bliższych naszym sercom gatunków. W odróżnieniu od naszych bocianów, jego głowa i kark są pozbawione piór. Dorasta do 115 cm przy maksymalnej rozpiętości skrzydeł 180 cm. Samce są nieco większe od samic i osiągają wagę do 3,3 kg. Samice mają maksymalnie 2,8 kg wagi. Poza tym nie widać między nimi dymorfizmu płciowego. Stopy dławigada w okresie godowym robią się intensywnie różowe.

Na co polują dławigady?

bocian ptak stoker dlawigad amerykanski bird meksyk mexico
Dławigad amerykański (Mycteria americana) poluje brodząc z dziobem zanurzonym w wodzie. Rozlewiska Ria Lagartos, Jukatan, Meksyk (fot: P.A. Trześniowski 2024)

Dławigady amerykańskie (Mycteria americana) polują głównie na ryby. Nie gardzą jednak owadami. W porze deszczowej, kiedy woda przybiera, sporą część diety dławigadów stanowią kraby, z dodatkiem żab i owadów. Ryby stają się wtedy nieco trudniej osiągalne. Poluje głównie na ślepo, brodząc z dziobem zanurzonym w wodzie, co sprawdza się przy bardziej przy większym zagęszczeniu ryb, przy niższym poziomie wody w trakcie pory suchej. Dostosowując pracę nóg do jej głębokości.

Koło życia amerykańskich bocianów

Dławigady amerykańskie (Mycteria americana) gniazdują w koloniach. Podobnie jak polskie bociany, wiją z patyków gniazda o średnicy około metra na drzewach. Sezon godowy zaczyna się wraz z opadem poziomu wody i trwa około czterech miesięcy. Bociany składają w następstwie trzy do pięciu jaj w odstępie do dwóch dni. Są one wysiadywane przez oboje rodziców. Gniazdo nigdy nie pozostaje niedozorowane, ponieważ amatorami bocianich jaj są szopy, karakary, sępniki i jastrzębie. Rodzice karmią swoje pisklęta poprzez regurgitację.

bocian ptak stoker dlawigad amerykanski bird meksyk mexico
Dławigad amerykański (Mycteria americana), bocian w trakcie lotu na rozlewiskach Ria Lagartos (fot: P.A. Trześniowski 2024)

Młode wykluwają się po 27-32 dniach i po wykluciu są szare, ale pokrywają się białymi piórami w ciągu dziesięciu dni. Połowę wysokości rodziców osiągają mniej więcej w ciągu miesiąca. Po półtorej miesiąca pióra na końcówkach ich skrzydeł szarzeją, w odróżnieniu od osobników dorosłych zachowują jednak upierzenie głowy i szyi, a ich dzioby są żółtawe. Dojrzewają po czterech latach. Ich głównym wrogiem są do tego czasu szopy, jastrzębie i karakary czubate.

Wyprawy ornitologiczne na Jukatan: do Meksyku, Belize i Gwatemali

Poszukiwanie zaginionych stanowisk archeologicznych, pozwala na bliskie obcowanie z przyrodą i rozpoznawanie wielu wartościowych miejsc obserwacji ptaków. Stany Quintana Roo, południowo-wschodnie Campeche, departament Peten w Gwatemali i zachodnie Belize mają idealne warunki na wyprawy ornitologiczne. Jako pierwszy ornitologiczną wartość Jukatanu opisał jeszcze John L. Stephens (1843) Incidents of Travel in Yucatán, vols. 1 & 2, a jednej z wypraw Stephensa i Catherwooda towarzyszył kolekcjoner:

…dr Cabot otworzył przed nami wrota do nowych zainteresowań i pokładów piękna. Aby móc zacząć wreszcie działać jechał sam pierwszym powozem i nim ujechał daleko dostrzegliśmy lufę jego broni wystawioną na bok, a chwilę później padającego ptaka.” – tłumaczenie autora). W dzisiejszych trudnych czasach upadku i powszechnej degradacji środowiska naturalnego, autor pozwala w swojej obecności jedynie na polowanie z teleobiektywem.

Dobre stanowiska na spotkanie dławigadów amerykańskich z bliskiej odległości leżą na rozlewiskach Ria Lagartos, w północno-wschodniej części półwyspu Jukatan.

Przemek A. Trześniowski

© Przemek A. Trześniowski | archeologia.edu.pl

=> Przyroda Jukatanu i Ameryki Środkowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *