Góry Maya

Góry Maya jaskinia Rio Frio
Jaskinia krasowa i stanowisko archeologiczne Rio Frio w Mountain Pine Ridge,
w Górach Maya, w Belize (fot. P.A. Trześniowski).

Góry Maya to wyizolowane pasmo górskie, położone na pograniczu Belize i Gwatemali, na południe od półwyspu Jukatan. Góry Maya budowane są z peleozoicznych granitów, pochodzących z syluru, skał przeobrażonych jak kwarcyt, pochodzący z karbonu i permu oraz skał osadowych, jak piaskowce, margle, wapienie i dolomity pochodzące z jury i przeważnie z kredy. Geologicznie Góry Maya to jedna z najstarszych formacji skalnych w Ameryce Środkowej. Góry Maya zajmują obszar w przybliżeniu 100 na 60 km. Ich najwyższe szczyty to Doyle’s Delight (1124 m n.p.m.), nazwany tak na cześć pisarza sir Arthura Conan Doyle’a i Victoria’s Peak (1122 m n.p.m.), do niedawna uważany za najwyższy szczyt Belize, a nazwany tak na cześć królowej Wiktorii.

Górski łańcuch Maya opada gwałtownie ku północy i na wschód, gdzie rozciągają się nadmorskie równiny Morza Karaibskiego oraz bardziej łagodnie w kierunku zachodnim, gdzie przechodzi on płynnie w leżący już głównie na terenie Gwatemali płaskowyż Vaca. Spada tu nawet do 5000 mm deszczu rocznie, rzeźbiąc trudny do przejścia krajobraz, wymagający teren pełen stromych wąwozów, lejów krasowych i tysięcy jaskiń. Wąskie jary w Górach Maya często kończą się nagle, gdy rzeźbiące ich kształt rwące, górskie strumienie nagle znikną pod ziemią w niedostępnych jaskiniach. Rzeki Gór Maya, jak Monkey, Deep, Golden Stream i Rio Grande spływają z gór na zachód, wylewając swe wody do Zatoki Honduraskiej.

Caracol Oxwitza
Panorama Caracol w Belize ze szczytu najwyższego budynku – Ca’ana, wybudowanego ponad naturalnym źródłem. Naprzeciwko struktura B5, przylegająca do sztucznego rezerwuaru wody (fot. P.A. Trześniowski).

Znaczenie kulturowe Gór Maya

Jakkolwiek by to nie brzmiało, pod względem kulturowym Góry Maya leżą na południowych Nizinach Majów. Na terenie Gór Maya znajdują się ważne stanowiska archeologiczne związane z cywilizacją Majów, jak Caracol (dawne Oxwitza), Lubaantun – miejsce rzekomego znalezienia kryształowej czaszki, najsłynniejszego ze sfalsyfikowanych artefaktów przypisywanych Mezoameryce, Nim Li Punit, Uxbenka, Xnaheb czy Pusilha.

Góry Maya Rio Macal
Krajobraz rzeki Macal w Mountain Pine Ridge, w Górach Maya, w Belize
(fot. P.A. Trześniowski).

Znaczenie przyrodnicze Gór Maya

Góry Maya to matecznik przyrody, w tym również gatunków endemicznych. Z większych gatunków żyją tu jaguary, pumy, oceloty, tapiry Bairda, ostronosy i krokodyle Moreleta. Na terenie Gór Maya znajduje się rezerwaty i parki narodowe: Cockscomb Basin Wildlife Sanctuary & Jaguar Reserve, Columbia River Forest Reserve, Mountain Pine Ridge Forest Reserve i Chiquibul National Park.

Góry Maya Rio Frio Mountain Pine Ridge
Jaskinia krasowa i stanowisko archeologiczne Rio Frio w Mountain Pine Ridge,
w Górach Maya, w Belize (fot. P.A. Trześniowski).

© Przemek A. Trześniowski | archeologia.edu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *