Mezoameryka, Niziny Majów, Meksyk, Jukatan, archeologia, Maya, Styl Wschodniego Wybrzeża, El Templo, Paleoindianie
El Templo, postklasyczne stanowisko archeologiczne w Stylu Wschodniego Wybrzeża było najprawdopodobniej elementem dawnego Xel Ha, które znajduje się na obrzeżu Ejido Jacinto Pat (park Dos Ojos), w pobliżu Chan Chemuyil (Riviera Maya, Meksyk). El Templo niszczeje, ściany świątyni popękane są w wielu miejscach. Pęknięte jest również kamienne nadproże świątyni. W pobliżu El Templo ma przebiegać trasa bardzo kontrowersyjnej inwestycji, nazywanej przez rząd meksykański Maya Tren.
Świątynia nad jaskinią
Postklasyczna świątynia w Stylu Wschodniego Wybrzeża, niczym w idealnym odzwierciedleniu kosmologii Majów okresu klasycznego, wybudowana została nad jaskinią. W zalanych korytarzach systemu jaskiniowego El Templo znaleziono prehistoryczny szkielet Paleoindianina z okresu późnego plejstocenu (Plemię Tulum), określanego jako Człowiek z El Templo (Man of El Templo).
Człowiek z El Templo (Man of El Templo)
Szkielet Człowieka z El Templo odkryty został w odległości 185,5 m od wejścia do jaskini przez trzech nurków-eksploratorów jaskiniowych. Byli to: G. Klag, D. Martin i Steve Gerard. Antropolodzy fizyczni ocenili wiek Człowieka z El Templo na 25-30 lat przy zachowaniu około 70% kości. Niestety, po podniesieniu poziomu wody w oceanach Ziemi w holocenie, szkielet Czlowieka z El Templo znalazł się pod halokliną. Słona woda pod halokliną wypłukała kolagen z kości, dlatego datowanie metodą 14C okazało się niemożliwe. Niestety, szkielet Człowieka z El Templo został usunięty z jaskini co obecne wyklucza inne, rozwinięte w tzw. międzyczasie, metody jego datowania.
© Przemek A. Trześniowski | archeologia.edu.pl
Jeden komentarz