Calakmul – jadeitowe maski boskich władców

Jadeit Calakmul Yuknoom Took’ K’awiil
Maska, być może Yuknoom Took’ K’awiila II, z jadeitu, muszli i obsydianu, znaleziona w grobowcu I na szczycie triadycznej piramidy VII. Obecnie w Museo de Arquitectura Maya Baluarte de Nuestra Señora de la Soledad, Campeche.

Archeologia Majów, jadeit, Calakmul

Katalog zbiorów jadeitowych masek pochodzących z grobowców w Calakmul, znajdujących się obecnie w zbiorach muzealnych w Campeche, w Museo Arqueológico de Campeche, Fuerte de San Miguel i Museo de Arquitectura Maya Baluarte de Nuestra Señora de la Soledad.

Jadeit Calakmul, Yuknoom Ch'een II Wielki
Jadeitowa maska przedstawiająca Yuknoom Ch’een II Wielkiego, znaleziona w grobowcu jego syna Yuknoom Yichaak K’ahka II na piramidzie II w Calakmul (grobowiec IV), obecnie eksponowana w Museo Arqueológico de Campeche, Fuerte de San Miguel (fot: P.A. Trześniowski).
Jadeit Calakmul piramida XV
Jedna z wężowych królowych, prawdopodobnie jedna z żon Yuknoom Ch’een II Wielkiego. Jadeitowa maska wydobyta z grobowca w piramidzie XV, Obecnie Museo Arqueológico de Campeche, Fuerte de San Miguel (fot: P.A. Trześniowski).
Jadeit Calakmul Yuknoom Took’ K’awiil
Maska, być może Yuknoom Took’ K’awiila II, z jadeitu, muszli i obsydianu, znaleziona w grobowcu I na szczycie triadycznej piramidy VII. Obecnie w Museo de Arquitectura Maya Baluarte de Nuestra Señora de la Soledad Campeche (fot: P.A. Trześniowski).
Jadeit Calakmul Lundell Palace
Jadeitowa maska znaleziona w grobowcu na szczycie wielkiej piramidy II w Calakmul, obecnie Museo Arqueológico de Campeche, Fuerte de San Miguel (fot: P.A. Trześniowski).
Jadeit Calakmul Lundell Palace
Dwie spośród trzech jadeitowych masek odkrytych we wczesnoklasycznym grobowcu I pod podłogą komnaty VI w tzw. Pałacu Lundella/Templo III w Calakmul oraz para jadeitowo-pirytowych zausznic. Ze względu na ramy czasowe musiały należeć do kogoś z dynastii Sutz’ – Nietoperza. Obecnie w Museo Arqueológico de Campeche, Fuerte de San Miguel (fot: P.A. Trześniowski).
Jadeitowa maska z czasów dynastii Suutz’ wydobyta z wczesnoklasycznego grobowca w piramidzie III (Pałacu Lundella) w Calakmul. Ze względu na ramy czasowe musiała należeć do kogoś z dynastii Sutz’ – Nietoperza. Obecnie w Museo Arqueológico de Campeche, Fuerte de San Miguel (fot: P.A. Trześniowski).
Jadeitowy hełm – korona Yuknoom Yichaak K’ahka II, pochodząca z jego grobowca IV w wielkiej piramidzie II w Calakmul. Obecnie w Museo Arqueológico de Campeche, Fuerte de San Miguel (fot: P.A. Trześniowski).

© Przemek A. Trześniowski | archeologia.edu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *