Mezoameryka, archeologia, Majów, architektura, Maya, Peten, Rio Bec, Meksyk, Quintana Roo, Costa Maya, Chacchoben
Chacchoben to zagadkowe stanowisko archeologiczne, położone w centralnej części meksykańskiego stanu Quintana Roo. Inskrypcje nie zdradzają jego nazwy, jednak spore rozmiary świadczą na rzecz sporego znaczenia tego miejsca w przeszłości. Ruiny leżą na tzw. korytarzu Peten – pasie ziemi we wschodniej części półwyspu Jukatan, na którym znajdujemy stanowiska archeologiczne o architekturze typowej dla Peten daleko poza północnymi granicami tego terenu. Ciągnie się on aż do Coba – jednej z największych metropolii północy.
W Chacchoben widoczne są również ślady stylu architektonicznego Rio Bec. Spore oddalenie od, znacznie mniej wpływowego niż Peten, regionu Rio Bec pozostaje kolejną zagadką. Inskrypcje nie zdradzają oryginalnej nazwy miasta, jednak jego niewielka odległość od Dzibanche, wczesnoklasycznej stolicy potężnej dynastii Węża (Kaanul), każe powątpiewać w jego pełną niezawisłość.
Odkrycie stanowiska
Ruiny Chacchoben odkrył w 1962 r. archeolog Loring Hewen, jednak nie zaraportował ich oficjalnie. W 1972 r. z pokładu helikoptera stanowisko spostrzegł archeolog Peter Harrison, który sporządził mapę i zaraportował je INAH. Na miejscu zastał żyjącego od trzydziestu lat wraz z rodziną farmera Servilliano Cohuo. Dopiero w 1994 r. INAH rozpoczął pierwsze prace konserwacyjne, mające na celu udostępnienie stanowiska turystom w 2002 r. Miejsce zdaje się położone zdala od standardowych szlaków turystycznych, jednak docierają tu autokary z turystami z olbrzymich statków wycieczkowych, przybijających do portu Mahuahual na Costa Maya.
Ze względu na pokrycie ruin przez selwę, miejsce ma również sporą wartość przyrodniczą. Zwiedzający ruiny w ciszy mają sporą szansę na obserwacje ptaków, jak papugi, tukany, trogony, czy ssaków, jak aguti i lisy szare – chomak oraz czepiaki i wyjce. Stanowisko Chacchoben porastają piękne okazy figowców w formie matapalo.